ویدیویی درباره‌ی الک سوث
عنوان اصلی:
Photographers in focus: Alec Soth
ساختِ فوریه‌ی ۲۰۲۰
ساخته‌ی جاپ راگ
مدت زمانِ ۵ دقیقه

درباره‌ی نمایشگاه الک سوث (ژانویه 2022)

مجموعه‌ی عکس‌های جدید الک سوث با عنوان «نیم کیلو عکس» حاصل سفر جاده‌ای عکاس به سرتاسر ایالات متحده است. این عکس‌ها به نوعی ادامه‌ی سفر سوث در حاشیه‌ی رود می‌سی‌سی‎پی است و در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ گرفته شده‌اند. عنوان این نمایشگاه از فروشنده‌ای در لس‌آنجلس گرفته شده که عکس‌هایش را کیلویی می‌فروخت.
ایده‌ی اولیه این مجموعه ادای احترام به آبراهام لینکلن و والت ویتمن بود. او تصمیم داشت مسیر قطار تشییع لینکلن را دنبال کند اما بعدها به این مضمون محدود نشد؛ مسیر قطار را رها کرد و با پرتاب دارت روی نقشه مسیر‌های بعدی خود را مشخص کرد. بیشتر این عکس‌ها که حاصل مشاهداتِ غریب سوث از مضمونِ جاده و حواشی آن است، ظرفیت بالایی در به تصویر کشیدن ارتباط ظریف میان مردم و محیط زندگی آنها دارد.
این عکس‌ها به نوعی شمایل‌نگاری زندگی روزمره‌ی آمریکا است: گستره‌ی وسیعی از سوژه‌ها از مجسمه‌ی بودا تا آبراهام لینکن، یادبودها، جست‌وجوی مردی در میان گل‌های وحشی به دنبال چیزی ناشناخته، انسان‌هایی در کنار آبشار نیاگارا در حال گرفتن عکس یادگاری، تصاویری از عکس‌هایی که در کنار هم چیده شده و هر یک نشانی از یک زندگی دارند. در هر یک از این عکس‌ها عناصری وجود دارد که گویی عکاس با آنها به مخاطب خود می‌نگرد. عکس‌هایی که گاهی شاعرانه‌اند و گاه خالی از شاعرانگیْ تنها لحظه‌ای گذرا از زندگی را نشان می‌دهند و یا در دلِ گذران دقایق زندگی مکث و توقف می‌کنند. به این معنا، عکس‌های این مجموعه به خودِ عکاسی نیز ارجاع دارند و کاوشی‌ هستند در وجه فیزیکی این رسانه و ماهیت لحظه‌نگارانه‌ی عکاسی. به نظر الک سوث در پس سطح ظاهری عکس‌ها داده‌های زیادی درباره‌ی فرآیند عکاسی و رابطه‌ی میان نور، زمان و فیزیک عکاسی وجود دارد. او می‌کوشد که این ارتباطات را در یک شبکه‌ی معنادار پنهان، برقرار کند.
مجموعه‌ی کنونی الک سوث در گالری‌های فرنکل سن‌فرانسیسکو و شان کِلی نیویورک نمایش داده شده و در گالری‌های دیگر ادامه خواهد داشت.

*دریافت و مشاهده‌ی مستند «جایی برای ناپدید شدن، همراه با الک سوث»

الک سوث، از مجموعه‌ی «نیم کیلو عکس»