معرفی کتاب «ستایش روز»، گزیده آثار محمود جوادی‌پور

«ستایش روز» عنوان کتابی است از مجموعه‌ی مفصلی از آثار محمود جوادی‌پور (۱۲۹۹-۱۳۹۱) که یکی از پیشگامان هنر مدرن در ایران و از اساتید قدیمی دانشگاه تهران بود. این هنرمند از جمله چهره‌هایی است که در بیشتر روایت‌های کوتاه و بلند از تاریخِ معاصر ایران نامی از او برده می‌شود و اکنون برای اولین‌بار می‌توان مجموعه‌ی جامعی از آثار او در اختیار داشت. چاپ چنین کتابی از سوی نشر «نظر»، فارغ از نوع ارزشگذاری بر کیفیات زیباشناختی آثار منتشر شده در آن، اهمیت بسیاری برای پژوهشگران و علاقه‌مندان تاریخ هنر معاصر ایران دارد و می‌تواند راهگشای گره‌های بسیاری در کلاف سردرگمِ تاریخ نقاشی ما بشود که از این نظر بسیار امیدوارکننده است. ۴۵۲ صفحه‌ی این کتاب مشحون از نقاشی‌هایی است که پیش از این در جایی در دسترس نبودند و به‌واسطه‌ی این تلاش ستایش‌برانگیز به مجموعه‌ی آثار تاریخ عمومی نقاشی ایران اضافه شده‌اند. این کتاب از جهت تعداد بالای تصاویر، کیفیت مناسب چاپ و وسعت اطلاعات زندگی‌نامه‌ای یکی از مفصل‌ترین مجموعه‌سازی‌هایی است که تاکنون درباره‌ی یک نقاش معاصر ایرانی منتشر شده است. جوادی‌پور اگرچه سبک خاصی را در هنر دنبال نمی‌کرد و زبانِ شخصی ویژه‌ای نداشت، اما در زمینه‌های مختلفی در نقاشی و گرافیک از پیشگامان و مدرسین موثرِ ایرانی بود و به گفته‌ی خودش نقاشی کردن همیشه برای او جنبه‌ی پژوهشی داشت.

توکا ملکی، سالشمارِ جامعی از زندگی هنرمند تهیه کرده است که تصویرِ مناسبی از فعالیت‌های او ارائه می‌دهد و یادداشت‌های رویین پاکباز بر شماری از آثار، کتاب را پر بارتر کرده است. کتاب چند یادداشت دیگر به قلم سیامک دل‌زنده و نیوشا جوادی‌پور نیز دارد که هر کدام به سویه‌های خاصی از زندگی و آثار هنرمند می‌پردازند.  

با این همه کتاب خالی از ایراد هم نیست. در موارد متعددی، هنگام اشاره به یک اثر، به شماره‌ی صفحه‌ای که تصویر اثر در آن چاپ شده اشاره نشده است که مشکل‌ساز است. کتاب همچنین فاقد فهرست آثار است که می‌توانست بسیار کاربردی باشد و حتی وجود بیش از یک فهرست (مثلاً بر اساس تاریخ و ژانر) آثار را دسترس‌پذیرتر می‌کرد.

با این حال چاپ چنین کتابی بسیار پر ارزش است و ادامه‌ی چنین تلاش‌هایی موجب ارتقای حیطه‌ی پژوهش‌های نظری در هنر معاصر ایران خواهد شد. 

کتاب گزیده آثار محمود جوادی‌پور

گزیده آثار محمود جوادی‌پور/ ستایش روز

موسسه‌ی فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر

مقدمه‌ها: رویین پاکباز، سیامک دلزنده

به کوشش: نیوشا جوادی‌پور

رویدادنگاری: توکا ملکی

ویراستار: سایه اقتصادی‌نیا

تیراژ: ۱۲۰۰ جلد

چاپ نخست: ۱۳۹۷

این نوشته را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ...
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

آخرین نوشته‌های وب‌نامه