فهرست مقالات: مهران مهاجر

شما اینجا قرار دارید:

مهران مهاجر

مهران مهاجر (متولد ۱۳۴۳) عکاسی را از آغاز دهه‌ی 1360 آغاز کرد. او دانش‌آموخته‌ی عکاسی در دوره‌‌ی کارشناسی و زبان‌شناسی همگانی در دوره‌ی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران است. طی این‌ سال‌ها چشم و ذهن او بیشتر معطوف به سازوکار زبان دوربین و کنکاش با مرزهای آن بوده است. مهاجر کارهایش را به شکل انفرادی در ایران و  به شکل گروهی ‌در ایران و بیرون از ایران در سه دهه‌ی اخیر به نمایش گذاشته است.

مهران مهاجر در امتداد فعالیت‌های کسانی چون احمد عالی و یحیی دهقان‌پور، بر ظرفیت‌های بیانگر و زیباشناسانه‌ی عکاسی در چارچوب هنرهای تجسمی پای می‌فشارد و طی چند دهه بدنه‌ی کاری منسجمی را در میان عکاسان هنری ایران شکل داده و بر عکاسان نسل‌های بعدی تأثیر چشمگیری نهاده است. مهران مهاجر در مقالات  اخیرش به مدد نظریات عکاسی از سویی و سنت عارفانه‌ی ادب زبان فارسی از سویی دیگر، به خوانش عکس‌ها می‌رود، و می‌کوشد از جزئیات تصویر عکاسی، کلیات و پیوندها و معانی را فراچنگ آورد.

مهران مهاجر معلم عکاسی و مترجم و نویسنده نیز هست. او عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است و نزدیک به سه دهه‌ سابقه‌ی تدریس در دانشگاه‌های تهران را دارد. وی چند کتاب در حوزه‌ی نقد ادبی و عکاسی نوشته و ترجمه کرده است. «به سوی زبان‌شناسی شعر» (با محمد نبوی)، «واژگان ادبیات و گفتمان ادبی» (با محمد نبوی) و «دانشنامه‌ی نظریه‌های ادبی معاصر» (با محمد نبوی) از کتاب‌های در زمینه‌ی نظریه‌ی ادبی هستند. نوشته‌های او درباره‌ی عکاسی عمدتاً در مجله‌ی حرفه: هنرمند چاپ شده‌اند. تهران بی‌گاه (1393)، بین و لابین (1395)، هوای زمین (1397)، از کتاب‌های عکس او هستند و کتاب‌های بایگانی و تن (1388)، عکاسی (1390)، عکاسی: درآمدی انتقادی (1390، همراه با محمد نبوی و دیگران)، مفاهیم بنیادی تاریخ هنر (1395، همراه با محمد نبوی) از ترجمه‌های او در زمینه‌ی هنر و عکاسی‌اند.

برای دانلود و مطالعه‌ی مقاله‌ها روی هر لینک کلیک کنید.

این نوشته را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ...
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

آخرین نوشته‌های وب‌نامه