گفت‌وگوی ایمان افسریان با رویین پاکباز درباره‌ی مجلات «فصلی در هنر» و «بررسی»

شما اینجا قرار دارید:

گفتگو با رویین پاکباز، رویین پاکباز Ruyin Pakbaz، ایمان افسریان، تاریخ هنر ایران، مجلات هنری

گفت‌وگوی ایمان افسریان با رویین پاکباز درباره‌ی مجلات «فصلی در هنر» و «بررسی»/ ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

رویین پاکباز یک سالی است که خانه‌نشین شده. پیش از این کلاس‌های مبانی هنرهای تجسمی و تاریخ هنرش را حدود ۲۰ – ۳۰ سالی بی‌وقفه برگزار کرده بود. این خانه‌نشینی اجباری اما او را از کار و تلاش بازنداشته. هنوز هم در حال ترجمه و تألیف و تکمیل دایره‌المعارف و خواندن و نوشتن است؛ شاید بیشتر از بسیاری از جوان‌ها.

رویین پاکباز علی‌رغم نگرانی‌ها از سلامتیش پذیرفت با ما گفت‌وگویی کند درباره‌ی تجربه‌اش از انتشار مجلات «بررسی» و «فصلی در هنر»، و از سختی‌ها و دشواری‌ها و ضرورت‌های انتشار آن‌ها. نشریاتی که شاید شروع تلاشی حرفه‌ای برای ادبیات تجسمی ایران بودند. سخن ما درباره‌ی گذشته‌ بود، اما در نهایت از امیدش گفت به آینده.

برای دریافت و شنیدن این گفت‌وگو از سایت «طاقچه»، اینجا را کلیک کنید.  

بخشی از گفت‌وگو:

رویین پاکباز دوره‌های کارشناسی نقاشی را در دانشکده‌ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران (1341_1348) و دوره‌ی کارشناسی ارشد زیبایی‌شناسی را در دانشگاه سوربون [پاریس1] گذراند. تدریس در دانشکده‌ی‌ هنرهای زیبا دانشگاه تهران (1349_1366)، دانشگاه الزهرا و دانشگاه آزاد اسلامی (1370_1376) و آموزش در کلاس خصوصی (از 1369) را در کارنامه دارد.
رویین پاکباز فعالیت مستمر در تاریخ‌نگاری هنر، نقدنویسی، تألیف و ترجمه‌ی متون هنر را از زمان تالار قندريز آغاز کرد. او و همراهانش در تالار سعی در سامان دادن به کاری جمعی داشتند. هدف آن تشخیص نقطه‌ی آغاز برای حرکتی در جهت پی‌ریزی هنری ملی بود. تک‌تک کلمات این جمله‌ی کوتاه امروز برای ما می‌تواند روشنگر ذهنیت و انگیزه‌های این گروه و کسی چون پاکباز باشد.

 اما فعاليت رویین پاكباز منحصر به تالار ايران نبود. او بعد از طرح‌ریزی نظام‌مند واحد درسی تاریخ هنر برای دانشگاه‌ها، کتب زیادی تألیف و ترجمه کرد. بسیاری از این کتاب‌ها بارها تجدید چاپ شده است؛ ازجمله: نقاشی و پیکره‌سازی معاصر ایران، به لاتین، (1357)؛ شناخت هنر گرافیک سنتی و نوین (1362)؛ در جستجوی زبان نو (1369)؛ دایره‌المعارف هنر (1378)؛ نقاشی ایران: از دیرباز تا امروز (1379)؛ اوج درخشان هنر ایران، ترجمه (1379)؛ راهنمای مواد و اسلوب‌ها: طراحی و نقاشی (1385)؛ هنر مدرنیسم، ترجمه و ویرایش (1387)؛ ویراست جدید و سه جلدی دایره‌المعارف هنر (1394).

برای مطالعه‌ی کتاب الکترونیک «رویین پاکباز در حرفه: هنرمند» در طاقچه اینجا را کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی همه‌ی مقالات حرفه: هنرمند به قلم و پیرامونِ رویین پاکباز اینجا را کلیک کنید.

این نوشته را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ...
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

آخرین نوشته‌های وب‌نامه