نمایشگاه سکوت

نمایشگاه سکوت شامل آثار بیژن بصیری؛ هنرمند ایرانی مقیم ایتالیا از مجموعه‌های «تبخیر»، «هرمس»، «مارهای طلایی» و «افق» و «آیینهٔ خورشیدی» است که از سوم آذر ۱۴۰۲ در فضای هنری هشت‌چشمه به نمایش درآمده است.

در این نمایشگاه ۲۹ اثر از پنج مجموعهٔ بصیری در معرض مشاهده قرار گرفته است که ۱۲ اثر به مجموعهٔ هرمس، هفت اثر به مجموعهٔ تبخیر، هفت اثر به مجموعهٔ افق، دو اثر به مجموعهٔ مارهای طلایی و یک اثر به مجموعهٔ آیینهٔ خورشیدی تعلق دارد.

بصیری برای خلق مجسمه‌های هرمس از سنگهای آتشفشانی بهره برده است که هر کدام بر پایه‌ای فلزی نصب شده‌ و به صورت دو ردیف موازی در میانهٔ فضای هشت‌چشمه چیدمان شده‌اند.

هفت تابلو مجموعهٔ تبخیر عبارت از آثاری هستند که با خمیر پاپیه‌ماشه بر روی بوم پدید آمده‌اند. هر یک از این تابلوها چهره‌ای ناواضح از انسانها را به ذهن متبادر می‌سازند.

هفت آیینهٔ تیره‌رنگ بر‌ دیواره‌ها نصب شده‌اند که دیگر کارها را در خود منعکس می‌کنند. ایدهٔ مجموعهٔ افق در طول اقامت بصیری در کاشان پدید آمد. انعکاس دیگر آثار هنری در آیینه‌ها حس خلأ را در مخاطب ایجاد می‌کند. آیینه‌ها با بسط فضا به بی‌مکان و بی‌زمان بودن مفهوم نمایشگاه سکوت کمک کرده‌اند.

دو مار طلایی که به طوری ایهام‌گونه به عصا هم شباهت دارند، یادآور داستانهای اساطیری و تقابل ساحران با موسی است که در کنار مجموعه‌های تبخیر و هرمس به نمایش در آمده‌اند.

سهم مجموعهٔ آیینه‌های خورشیدی در نمایشگاه سکوت، یک اثر است. این کارنقره‌ای رنگ فولادی مدور ۱۲۰ سانتی‌متر قطر دارد.

آثار بصیری درونمایه‌های ازلی-ابدی و اسطوره‌ای دارند که آدمی را در اندیشه‌های وهم‌گونه فرو می‌برد؛ از همین رو هنرمند برای ارائهٔ کارهایش دست به ایجاد تغییرات در فضای هنری هشت چشمه زده است. او سراسر فضا را با ماسه بادی مفروش و نور محیط را محدود و متمرکز کرده است تا زمینه و محتوا هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

فضای هنری هشت‌چشمه تا سوم دیماه ۱۴۰۲ از ساعت ۱۷ الی ۲۱ پذیرای علاقه‌مندان به دیدار از آثار بیژن بصیری خواهد بود.

 

 

سبد خرید۰ محصول