شماره 2

تیم برتون حمله می‌کند! / ایوون تسکر / علی عامری

تیم برتون و فیلم‌هایش غالباً با اصطلاحات "غریب"، "هولناک" توصیف شده‌اند. او که متخصص پرداختن به موضوعات غریب، تصاویر نامتعارف و نشان دادن سویۀ تاریک فرهنگ عامه‌پسند است. برتون را به منزلۀ فیلم‌سازی با سبک بصری قوی تثبیت کرده است. او علاقه و استعدادی خاص برای تجسم موجودات هولناک (و بدقواره)، عواطف و نوعی احساسات‌گرایی خاص بر پرده سینما دارد.

تیم برتون گه‌گاه این احساس را ایجاد می‌کند که انگار تصادفاً به عرصۀ فیلم‌سازی وارد شده است. علائق او از دوران کودکی‌اش سرچشمه می‌گیرد که فیلم‌های هیولایی را می‌دید و با دوربین سوپر 8 شروع به تجربه فیلم‌ساز کرد. بعدها با قدری خوش‌اقبالی توانست در شرکت دیزنی مشغول به کار شود. در دورانی که این شرکت بر اثر مرگ بنیانگذارش دچار بحران شده بود.

گرچه فیلم‌های تیم برتون نامتعارفند ولی خودش پای ثابت صنعت سینما است. او فیلم‌های متمایز و موفقی از نظر تجاری شامل بیتل جوس، بتمن و اسلیپی هالو ساخته است.

او در مقام کارگردان، تهیه‌کننده و مشاور در ژانرهای تخیلی، انیمیشن و انیمیشن – فیلم زنده، سینما و تلویزیون کار کرده است. علاوه بر این تیم برتون هم فیلم‌هایی نسبتاً صمیمی (ادوارد دست قیچی یا اد وود) و هم فیلم‌های پرهزینه و تماشاگرپسند (بتمن و قسمت دوم آن، بازگشت بتمن) کارگردانی کرده است. از یک طرف اد وود مورد استقبال منتقدان قرار گرفت. از طرفی دیگر بتمن رکوردهای جدیدی از نظر فروش به جا گذاشت. شاید این موضوع بتواند توضیحی برای تضاد میان طرحهای شخصی و تجاری او باشد – نوعی دوگانگی که البته همواره در مطالب راجع به هالیوود مطرح بوده است.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

مطالعه‌ی بیشتر پیرامون تیم برتون