شماره 3

لحظه‌ی گرفتن عکس، لحظه‌ی کوتاهی است / گفت‌وگو با سالی مان

گفت‌وگو با سالی مان در مورد روش کلودیون:

- ممکن است در مورد روش کلودیون در عکاسی خودتان، برای ما توضیحی بدهید؟

سالی مان: من این روش را از مارک و فرانس اوسترمان (Osterman)، که استاد این فن هستند، آموختم. آنها به من آموختند که چگونه این عمل را به درستی انجام دهم.

آنها در تمام مراحل ساخت فیلم در کنار من بودند و بر کار من (سالی مان) نظارت می‌کردند. که البته این برای یک فرد مبتدی بسیار سخت و دشوار است.

برای آغاز کار درست کردن مواد شیمیایی مرحله بسیار سنتی می‌باشد: کلودیون، اتر، الکل غلات و... که همه موادی کنترل شده هستند. و مطمئناً شما می‌توانید خودتان از غلات، الکل درست کنید ولی این کار در ویرجینیا عملی نیست.

و اما دوربین‌ها، شما مجبورید یک قطعه مجزای حساس به نور داشته باشید تا آنرا در جای خودش در دوربین قرار دهید. من (سالی مان) تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم و این قطعه را بسازم. البته با سرسختی مضحکی این کار را دنبال کردم تا بالاخره طرز کار آنرا یاد گرفتم.

خیلی پیچیده نیست ولی روش نامعقولی است. به نظرم از این تکنیک روشی عجیبتر وجود نداره. مثلاً، شیشه‌ای که انتخاب می‌کنید باید از بهترین نوع شیشه باشد. نه شیشه‌ای که از ابزارفروشی می‌خرید. اون باید شیشه قالبی و کاملاً شفافی باشد. با دقت شسته شود. فکر نکنید می‌توانید آنرا با شیشه پاک‌کن تمیز کنید. بلکه باید با پولیش مخصوص شیشه، آنرا تمیز کنید. در ضمن همه مواد شیمیایی باید تازه باشد، همچنین آب باید تقطیر شده باشد و سایر موارد رعایت شود.

به هرحال برای پوشش این قطعه یا همان شیشه: باید از پوشش کلودیون استفاده کنید که ترکیبی از کلودیون و اثر با یکدیگر می‌باشد. ...

برای دریافت رایگان مطلب روی گزینه‌ی خرید در زیر تصویر کلیک کنید.

مطالعه‌ی بیشتر پیرامون سالی مان