شماره 38

گفت‌وگوی یان نوبل با پیتر ویلبرگ / ابوالفضل توکلی‌شاندیز

یان نوبل: به نظر می‌رسد کارهای شما از شیوه‌های رایج در گرافیک دیزاین فراتر می‌رود. شما با پروژه‌های انفرادی خود و فرآیند همکاری با هنرمندان و گالری‌ها چگونه مواجه می‌شوید؟

پیتر ویلبرگ: البته تمام کارهای من سفارش مشتریانم هستند و غالباً برای حل مشکل آنها و پاسخ‌گویی به نیازهایشان انجام می‌شوند. از این حیث پروژه‌‌ها خود به‌خود ایجاد نمی‌شوند بلکه واکنشی هستند به موقعیت‌ها، که با توجه به محتوا یا بودجه انجام می‌شوند و البته در این میان خلق اثری ارزشمند نیز مد نظر است. گاهی تنها با شش‌تا از آخرین نقاشی‌های یک هنرمند سر و کار دارم و سعی می‌کنم چیزی بیش از صِرف یک جزوه یا کاتالوگ خلق کنم. اگر خیلی بدبینانه نگاه کنیم حاصل کار می‌تواند یک کاتالوگ پستی باشد و بس. تایپوگرافی، قالب‌بندی، ترتیب صفحات، کاغذ، رنگ، انتخاب دستگاه چاپ ـ کار من سر و کله زدن با اینهاست. روش‌های جالب زیادی برای انجام کار وجود دارد اما در پایان باید مطمئن شوم که اثر هنری به رضایت‌بخش‌ترین شکل ممکن بازتولید شده است. همیشه سعی می‌کنم از اینکه هست فراتر بروم، یک روایت بسازم و محتوای فرهنگی بیشتری به پروژه بدهم. نفس این کار مستلزم همکاری است و به همین دلیل هم با هنرمندان و هم با گالری‌ها کار می‌کنم. یک دست صدا ندارد.

در کتاب‌هایی که با همکاری هنرمندان و گالری‌ها تهیه می‌کنید، آیا سعی می‌کنید فضایی تازه ایجاد کنید؟ یعنی شیوه‌ای که با آن بتوان کار اصلی را جور دیگر دید، و در واقع از ارائه‌ای که بر روی دیوار گالری رخ می‌دهد فراتر رفت؟

معلوم است که جور دیگری است، چون رسانه‌اش متفاوت است و بازتولید نسخه‌یاصلی است. گرچه نمی‌دانم آیا هرگز بتوانم دیدگاه بدون تغییری نسبت به یک اثر داشته باشم، یا اینکه کسی بتواند دیدگاه بدون تغییری داشته باشد. خیلی اوقات چیزی که در زندگی واقعی بسیار جالب به نظر می‌رسد وقتی در یک کاتالوگ بازتولید می‌شود ظاهر بدی پیدا می‌کند. مثلاً یکی از آثار هنری اگنس مارتین که 002 سانتی‌متر عرض دارد، در هنگام بازتولید 02 سانتی‌متر بیشتر عرض نخواهد داشت و به طرز عجیبی خسته کننده خواهد شد چرا که به شیء متفاوتی تبدیل شده است. در هر کاری که منتشر می‌کنم سعی می‌کنم اثر را در فضایی نمایش دهم که باعث شود بتوان آن را به شیوه‌ای دید که هنرمند قصد داشته اثر اصلی‌اش به آن شیوه دیده شود. البته همواره باید جلب توجه کند و به‌گونه‌ای نشان داده شود که بتوان از اثر لذت برد.

یکی از مسائل مورد علاقه‌ی ما عبارت است از کاویدن لایه‌ی زیرین یک اثر دیزاین برای کوشش بهمنظور درک نیت طراح از خلق آن.

بخش عمده‌ی کار من، مربوط می‌شود به تأویل یا واکنش نشان دادن نسبت به اثر هنری‌ای که با آن سر و کار دارم. همیشه بر این نکته تمرکز می‌کنم که چگونه اثر را به بهترین شکل ممکن نشان دهم. بعضی از شرایطی که باید طبق آن کار کنم از قبل مشخص شده است. به قول معروف غذا قبلاً سفارش داده شده و ناچارم راهی پیدا کنم که آن را به بهترین و کامل‌ترین شکل تهیه کنم.

شما در بعضی از پروژه‌ها از رنگ به شکل خاصی استفاده می‌کنید...

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.