شماره 61

گروه کنش یا رویداد جمعی / ترجمه: مهدیه کرد

«گروه کنش یا رویداد جمعی» گزارشی از برگزاری یکی از اجراهای گروه کنش(Actions Group) در سال 1981 است. گروه کنش که در دهه‌ی هفتاد میلادی در مسکو فعالیت می‌کردند؛ رویکردی شاعرانه و همزمان عقلانی به مقوله‌ی مشارکت داشتند. اثر« 10 ظهور» اجرایی است که در آن ده نفر در محل اجرای اثر که یک محوطه‌ی برفی‌ست، از مرکزی تعیین شده به سمت مسیرهایی مجزا و معین در جنگل پیش می‌روند.

اما پس از رسیدن به نقاطی معین، شرکت‌کنندگان در ادامه یا بازگشت به نقطه‌ی اول مختار هستند. این اجرا برای شرکت‌کنندگان به فراخور بازگشت یا عدم بازگشتِ آنان مواردی را در نظر می‌گرفت که شرح آن در این یادداشت آمده‌است. اجرای «10 ظهور» همانند سایر موارد هنر اجرا است. این اجرا تلاشی است در بازتعریف مفهوم زیبایی‌شناسی و ماهیت هنر، تلاشی که در دل فضایی ناهنری هنر خلق می‌شود.

بخشی از مقاله

رویداد و بی‌اطلاع از نام و کم‌و‌کیف رویدادی كه در آن شركت جسته‌اند پیش می‌آیند. بر روی برف ده میخ بلند روی صفحه‌ای به ابعاد 60 در90 سانتی‌متر نصب شده و ده قرقره به میخ‌ها بسته شده است؛ به دور هر قرقره حدود دویست تا سیصد متر نخ سفید محكم پیچیده شده است. از هر شركت‌كننده خواسته شده یكی از قرقره‌ها را به‌دست گیرد و ضمن باز‌كردن نخ از دور قرقره در مسیری مستقیم به سمت جنگل حركت كند. بدین ترتیب هر یك از 10 شركت‌كننده بدین صورت از مركز محوطه در مسیرهای مجزا به سمت جنگل پخش می‌شوند: از شركت‌كنندگان خواسته شده مسیر مستقیم را تا رسیدن به جنگل پیرامون ادامه دهند و سپس پنجاه تا صد متر هم در قلب جنگل پیشروی كنند تا جایی كه محوطه‌ی پوشیده از برف دیگر مشاهده‌پذیر نباشد.  

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

 

برخی دیگر از مقالات مهدیه کرد:

- هاکنی و سنت کلاسیک / جان گریفیتز
- هاکنی و تاریخ هنر / ترجمه و گردآوری: مهدیه کرد
- برند و برندسازی در هنر معاصر / گرد آوری و ترجمه: مهدیه کرد
- فرم و فضا / کن و لی کاتو / مهدیه کرد
- مقدمه‌ای بر رمانتیسم در نقاشی آلمان / ویلیام وان / مهدیه کرد
- سرگئی پاراجانف؛ زیبایی دنیا را نجات خواهد داد / گردآوری و ترجمه: مهدیه کُرد