گرافیک دیجیتال، گرافیک دیزاین، دگردیسی دیجیتالی

62

گرافیک دیجیتال

گرافیک دیجیتال؛ سال‌ها پس از اختراع اولین کامپیوتر و دستاورد نشر رومیزی توسط شرکت اپل، رشته‌ی گرافیک دیزاین دستخوش تغییراتی بنیادین شده است.

 

فناوری دیجیتال امکاناتی را در اختیار طراحان قرار داده است که تا قبل از آن بسیار دور از دست به نظر می‌رسید. نرم‌افزار‌های مختلف شیوه‌ی اجرا را متحول کردند و اینترنت دسترسی آسان به اطلاعات و تصاویر را میسر کرد. تا آنجا که امروزه رشته‌ی طراحی گرافیک بدون کامپیوتر، نرم‌افزارها و همچنین امکانات حاصل از فناوری دیجیتال قابل تصور نیست.

 

هرچند پیشرفت تکنولوژی امکانات جدیدی در اختیار طراحان قرار داده‌است. اما از سوی دیگر مانند هر پدیده‌ی نوظهور تبعاتی با خود به همراه آورده است که شاید مهم‌ترین آن، آینده شغلیِ طراحانی است که به مرور زمان نقش‌شان در پروسه‌ی کاری کمرنگ می‌شود.

 

اگر چه بسیاری از طراحان، کامپیوتر را فقط ابزار کار می‌دانند و نقش گرافیک دیزاینر به عنوان ایده‌پرداز را محفوظ می‌شمارند. اما به نظر می‌رسد کامپیوتر به عنوان ابزاری هوشمند در آینده نقش پررنگ‌تری خواهد داشت.‌

 

در این شماره از ویژه‌نامه حرفه: هنرمند سعی شده علاوه بر معرفی حیطه‌های مختلف گرافیک دیجیتال، تأثیر تکنولوژی بر گرافیک دیزاین و نکات مثبت و منفی آن مورد بررسی قرار گیرد.