شماره 7

کاوه گلستان؛ واید، با صدای بلند / شهریار توکلی

کاوه گلستان را دوست داشتم، عکس‌هایش را نه؛

شهریار توکلی، عکاس ایرانی، در این یادداشت به مرور خاطراتی از کاوه گلستان می‌پردازد؛ همان کاوه گلستان که «همیشه دلش می‌خواست ساده و صریح و بی‌اغراق حرف بزند.» از شیوه‌ی خاص گلستان در معلمی کردن می‌گوید و از اهمیتی که از عمق جانِ پرتب‌وتاب‌اش، برای عکاسی خبری و عکاسی مستند قائل بود.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

مطالعه‎‌ی بیشتر : مقاله «… و خدا زن را آفرید، گفت‌وگوی شهریار توکلی با هفت عکاس جوان»

مطالعه‎‌ی بیشتر : مقاله «نور، سایه، سایه روشن» به قلم کاوه گلستان

مطالعه‎‌ی بیشتر : مقاله «عکاسی خبری و نشریات جنجالی» به قلم کارین ئی. بکر

بخشی از مقاله:

یکهو در می آمد که :«توکلی، یه کاری کردم میخ میخ!» و بعد می‌نشست و توضیح می‌داد که در این چند وقت که ناپدید بوده و اغلب نمی‌شد پیدایش کرد، چه کارها کرده... از سختی‌های کار حرف می‌زد و از تمهیداتش. از کلک زدن‌ها و راه‌های قانونی و غیرقانونی کلاه گذاشتن و راه پیدا کردن و نفوذ کردن. گرم و مؤكد و با حوصله تمام، داستان‌هائی را تعریف می‌کرد که در روایت معمول زبان من و تو، از حال می‌افتاد و یخ می‌کرد و می‌ماسید.

«کاوه گلستان خاطره‌ساز بود»

چندان به عکس و فیلم و محصولی که بدست می‌آمد دل نمی‌بست. بیشتر می‌خواست با خودش امتحان کنید که آیا می‌شود به این جای بخصوص راه پیدا کرد و چیز ندیده‌ای را از درون مجموعه‌ای مخفی بیرون آورد و نشان داد یا نه؟ عکاسی برایش صرفا عکس نبود. فرآیند بود. طی مسیر بود. کل ماجرا و قصه پس و پشت راهیابی و دستیابی به موضوع، بخش جدانشدنی عکاسی او بود. ماجراجوئی در این کار، انگیزه راه افتادنش می‌شد.

مثل هر سرکرده‌ی عکاسی مستند و عکاسی خبری دیگری، قصه های زیادی برای تعریف‌کردن داشت. قصه‌های شکل‌گیری هر عکس و حوادث پیرامونش... كل ترم کلاسی او به همین چیزها می‌گذشت . به این که چطور توانسته راهش را در فلان جا میان‌بر کند و سریع‌تر به نتیجه برسد و چطور ما می‌توانیم راهمان را میان‌بر کنیم و سریع‌تر به نتیجه برسیم... بی‌آنکه متوجه موقعیت بشوی، آخر ترم می‌دیدی که در کنار هل‌دادن‌های او، پروژه تقریبا ناممکنی را در سحر و بهت‌زدگی به پایان رسانده‌ای. استاد بلامنازع تحریک و تهییج بود. عکس‌های بچه‌ها کمی که از حد متعارف و معمول کلاسی بهتر می‌شد، می‌گفت: «عالیه». کاوه گلستان اهل اغراق بود.