>> شماره 26

پُل رَند / آلن هارلبورت / میثم سامان‌پور

مقاله‌ی «پُل رَند» نوشته‌ی آلن هارلبورت است. میثم سامان‌پور این مقاله را به فارسی برگدانده است.

از نظر هالبورت،اگر کلمه اسطوره، معانی بسیاری در هنرهای گرافیکی داشته باشد و اگر واژه اسطوره‌ای را با دقت و وسواس در مورد زندگی هر طراح یا دیزاینر به کار بریم، مطمئنا می‌توان این کلمه را در مورد پُل رَند (1914-1996) به کار برد.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

بخشی از مقاله:

وقتی اولین بار او را در قرار ملاقاتی که با آرنولد گینگریچ که هم سردبیر و هم موسس مجله اسکوایر بود، حضور یک اسطوره را در آنجا احساس کردم. در آن موقع پُل، اولین دوره حرفه‌ای خود را با کار کردن در شرکت اسکوایر - کورونت به عنوان طراح تبلیغات رسانه‌ای و در اپارل آرتس و دایرکشن به عنوان یک طراح بسیار برجسته در زمینه طراحی جلد به اتمام رسانده بود. او به خوبی در مسیر دومین مرحله‌ حرفه‌ای زندگی هنری‌اش قرار داشت.

پُل که در بدو تاسیس آژانس «ویلیام اینتراب» به عنوان مدیر هنری استخدام شده بود. حالا به عنوان طراح تبلیغاتی فعالیت می‌کرد. چهار سال پیش از این کتاب «اندیشه‌هایی در باب دیزاین» را به چاپ رسانده بود. در این کتاب تقریبا 100 اثر از خودش، بازسازی شده بود. علاوه بر آن، در میان جملاتی که رند در این کتاب نوشته، می‌توان چندین جمله یافت که از بهترین جملاتی است که تا کنون درباره‌ی گرافیک دیزاین گفته شده است. چاپ این کتاب باعث شهرت جهانی او شد. و او را به طراحی تبدیل کرد که از توکیو تا زوریخ را تحت‌تاثیر قرار داده است...