فریدا کالو/جان برگر/نقاشان پیشروی مکزیک/نقاشی معاصر مکزیک/نقاشان معروف زن/ نقاشان زن/ تاریخ هنر جهان/ تاریخ نقاشی

>> شماره 5

پنجره‌ی همسایه: فریدا کالو

این پاها به چه دردم می‌خوردند؟

از فریدا کالو و رنجی که بر جانش زخمه می‌کشید، بارها نوشته‌اند، گفته‌اند و به تصویر کشیده‌اند. با این همه، به نظر می‌رسد هنوز ناگفته‌های بسیاری از این زن افسانه‌ای در دل تاریخ هنر معاصر‌ مهجور مانده است. شاید که این خاصیت افسانه‌هاست. همواره ما را بدین اندیشه وا‌می‌دارند که هنوز در نهانِ خود داستان‌ها برای شنیدن پنهان داشته‌اند. افسانه‌هایی که هر زمان از تاریخ به سراغشان برویم بی‌شک تصویرها در پستوی گنجه‌ی خود در حال خاک خوردن دارند. فریدا کالو نیز از آن افسانه‌هاست که به نظر می‌رسد هنوز بر دل تاریخ هنر تصویرها و ناگفته‌ها نهان داشته است. همین ناگفته‌ها ما را بر آن داشت تا یک پرونده از شماره‌ی 5 فصلنامه را به وی اختصاص دهیم.

آنچه در این جستار می‌خوانیم:

در این جستار کوشیده‌ایم با دو مقاله‌ی "درباره‌ی فریدا کالو: آنچه که آب به من داد" به ترجمه‌ی ثمیلا امیرابراهیمی و "درباره‌ی فریدا کالو: فیل و پروانه" به قلم جان برگر، به بررسی زوایای ذهنی و تصویری این نقاش معاصر مکزیک بپردازیم.

جستار نخست خلاصه و ترجمه‌ای با ارزش از سارا م. لوی است. شهرت و محبوبیت فریدا کالو و نقاشی‌های او پیوسته در حال افزایش است. هر روز مقالات و کتاب‌های تازه‌ای درباره‌ی زندگی و آثار شگفت‌انگیز او منتشر می‌شود. با این وجود کتاب خانم لوی به عنوان یکی از جدی‌ترین و هوشمندانه‌ترین بررسی‌ها اهمیت خود را حفظ کرده است. این کتاب از سوی منتقدین و هنرشناسان معتبر نیز یکی از بهترین آثار شناخته شده است. ترجمۀ حاضر، سه فصل اصلی کتاب را به همان شکل و با حذف ناگزیر برخی از مطالب مربوط به زندگینامه، و انتخاب بخش عمده‌ای از تحلیل آثار کالو ارائه می‌دهد. اندک مطالب داخل گیومه از کتاب "هنر ما بین دو جنگ"، به این مطلب اضافه شده است.

در متنی دیگر جان برگر از دغدغه‌های تصویری و ذهنی فریدا کالو به عنوان یک افسانه‌ی جهانی سخن می‌گوید.