ادوارد برتینسکی/ edward burtinsky/ عکاسی/ طبیعت

28

پنجره‌ی همسایه: ادوارد برتینسکی(Edward Burtynsky) (1955)

ادوارد برتینسكی كانادایی یكی از شاخص ترین عكاسانِ طبیعت روزگار ماست. هنرمندی كه در جستجویی دقیق و فاعلانه انتظار خود (و ادراك ما) از عكاسی طبیعت را گسترش داده. عكس های زیبا و فریبنده او با آن تأملات هولناك محیط زیستی،در حد فاصل میان كمال زیبایی شناسانه عكاسان طبیعت.... آمریكا و هشدارهای تند و سیاه عكس های اجتماعی قرار می گیرد. گفت و گوی بسیار خواندنی ای كه در پی می خوانید، بار دیگر مؤید این نكته است كه چقدر قلمرو عكاسی (در درجات رفیع آن) چه حوزه دقیق و پر انضباطی است،و عكاسِ هنرمند (در درجات رفیع آن) چقدر آگاه و حساس.

برای آشنایی با این هنرمند موارد زیر را دریافت و مطالعه کنید:

گفتگو با ادوارد برتینسکی

این متن که برگرفته از کتاب مناظر دستکاری شده، عکس‌های برتینسکی (2005) است. حاصل گفت‌وگوی مایکل توراسیان با او درباره‌ی عکاسی منظره است. آن‌ها نخست درباره‌ی دشواری‌های عکاسان در قرن نوزدهم برای عکاسی از منظره‌های طبیعت همچون کار کردن با فیلم‌های شیشه‌ای و دوربین‌های قطع بزرگ صحبت می‌کنند. سپس برتینسکی درباره‌ی زمینه‌های مؤثر در علاقمندی‌اش به عکاسی از طبیعت می‌گوید. از جمله عوامل زندگی‌نامه‌ای و تأثیر شدیدی که دیدن آثار واتکینز بر روی او گذاشته است، سخن می‌گوید. دغدغه‌ی اصلی عکاس که در بیشتر عکس‌های او عیان است، مداخله‌های انسان در طبیعت و نمودار شدن آن در چشم‌اندازهای طبیعی است. او تلاش می‌کند در پروژه‌های عکاسی‌اش ابعاد زیان‌بار این مداخله و تبعات آن را ثبت و آشکار کند.

فیلم مستند ادوارد برتینسکی

مستند ادوارد برتینسکی لایه‌ی پنهان دردناکِ مناظر صنعتی را آشکار می‌کند. عکاس، در جستجوی زیبایی نافذ در میان کومه‌هایی از تفاله‌های صنعتی و زباله‌های تولید شده بوسیله کارخانه‌هاست. صحنه‌ی فراموش‌نشنی مستند کارخانه‌ی آهن چین را نشان می‌دهد که در آن کارکنانش برای تولید سریع‌تر مورد آزار واقع می‌شوند. و یا صحنه‌هایی که کودکان در بالای توده‌های زباله‌ها بازی می‌کنند. این تقابل میان ثروت و فقر بیش از همه جا در شانگهای بارز است. شهری با برج‌های خیلی بلندی که روی زاغه‌ها بنا شده‌اند.

درباره‌ی مجموعه عکس‌های ادوارد برتینسکی

این مطلب شامل مجموعه عکس‌های ادوارد برتینسکی، به همراه استیتمنت‌های هر مجموعه است. متن‌ها یا توسط خود عکاس و یا نویسندگان دیگر نوشته شده و عمدتاً حول مسائل زیست‌محیطی و زمین‌شناختی‌اند.