آکی کائوریسماکی/ سینمای فنلاند/فیلم مرد بدون گذشته/ کارگردان فنلاندی/ فیلمساز فنلاندی/ بررسی آثار آکی کائوریسماکی/

>> شماره 6

پنجره‌ی همسایه: آکی کائوریسماکی (۱۹۵۷- )

آکی کائوریسماکی مهم‌ترین فیلمساز تاریخ سینمای فنلاند و یکی از چهره‌های شاخص سینمای اروپاست. فیلم‌های او در دوره‌های گوناگون جشنواره سینمایی فجر به نمایش درآمده‌اند و نزد سینمادوستان ایرانی کمابیش شناخته شده‌اند. نمایش عمومی احتمالی فیلم مردی بدون گذشته، آخرین فیلم آکی کائوریسماکی، بهانه‌ای شد برای اختصاص پنجره‌ی همسایه حرفه: سینماگر به این فیلمساز.

آنچه در این جستار می‌خوانیم:

در این جستار با مقالات "آدم‌های زشت" و "فیلم‌شناسی کائوریسماکی" با برگردان امید نیک‌فرجام، "شما فقط یک بار زندگی می‌کنید" به قلم بردیا سعدی‌نژاد و "نگاهی به چند فیلم کائوریسماکی" به ترجمه‌ی لیلا هدایت‌پور کوشیده‌ایم به وجوه مختلف آثار این کارگردان سینمای فنلاند بپردازیم.

متن "آدمهای زشت" گفت‌وگویی کوتاه اما صمیمانه با نامدارترین کارگردان سینمای فنلاند آکی کائوریسماکی است. این گفت‌وگو ضمن اشاره به سایر آثار این فیلمساز، بیشتر پیرامون فیلم مردی بدون گذشته است.

در "فیلم‌شناسی کائوریسماکی" به معرفی و بررسی اجمالی آثار ساخته شده‌‌ی این فیلمساز در طی سال‌های 1983-2002 پرداخته شده است.

در متن "شما فقط یک بار زندگی می‌کنید" بردیا سعدی‌نژاد به بررسی فیلم "مردی بدون گذشته" می‌پردازد. این فیلم آخرین ساخته‌ی آکی کائوریسماکی است. فیلمی در سبک کمدی-درام به نویسندگی و کارگردانی آکی کوریسماکی است که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان و نیز برندهٔ جایزه بزرگ در جشنواره فیلم کن ۲۰۰۲ شد. سعدی‌نژاد معتقد است کائوریسماکی در فیلم اخیرش دچار یک دگرگونی دینی / درونی! شده است. به زعم وی این نخستین اندیشه‌ای است که به پیامد این جمله که: «مرد بدون گذشته فیلم خوبی است.» به سراغش می‌آید. سعدی‌نژاد بر این باور است چه این تحول ژرف دینی رخ داده باشد و چه خیر! آنچه بدیهی است این است که انسانیت – آشکارا از نوع دینی‌اش – همۀ دغدغۀ فیلم مرد بدون گذشته است.

در جستاری به برگردان لیلا هدایت‌پور به بررسی برخی آثار کائوریسماکی پرداخته شده است. آثاری چون "هملت وارد کار تجارت می‌شود"، "آریل‌یل"، "دختر کارخانه کبریت‌سازی" و ابرهای روان.

برای مطالعه‌‌ی بیشتر پیرامون آکی کائوریسماکی اینجا کلیلک کنید.