ابلاردو مورل abelardo morell
شماره 40

پنجره‌ی همسایه: ابلاردو مورل (1948)

اینکه شبکه چهارم بی‌بی‌سی، اولین نمای اولین قسمت از مستند درخشان خود با نام "نبوغ عکاس" را با عکسی از ابلاردو مورل (Abelardo Morell) آغاز می‌کند، نمی‌تواند اتفاقی یا هوس‌بازانه باشد.

مورل که خودش مدعی است دوست دارد هرچه بیشتر به سوی گذشته عکاسی حرکت کند. مجموعه شناخته‌شده‌اش، کمرا آبسکیورا را با طرح این پرسش چالش‌برانگیز آغاز می‌کند:«چرا در تاریخ عکاسی هیچ عکسی وجود ندارد که فرآیند اتاق تاریک و گذر نور از روزنه کوچک، و تشکیل تصویر واژگون روی دیوار مقابل را نمایش دهد؟»

این هنرمند کوبایی‌الاصل آمریکایی، در پرسش و پاسخ‌های بی‌پایان ذهنی خود، آثارش را در نوسانی میان آزمایش‌های علمی و بیان شاعرانه دنیای دوروبرش خلق می‌کند. او با ترکیب موزون دقت‌نظرهای یک فیزیکدان و حساسیت‌های یک شاعر، می‌کوشد تا به وسع خود، غفلت‌های تاریخ عکاسی را پوشش دهد.

درباره‌ی این عکاس و تکنیک عکاسی او این مقاله را مطالعه کنید.

گفتگو با ابلاردو مورل با عنوان «چیزها آنجور که دیده می‌شوند نیستند» را از اینجا مطالعه کنید. 

بخشی از مقاله:

ابلاردو مورل سال 1948 در شهر هاوانا پايتخت كوبا به دنيا آمد. سال 1962 همراه با پدر، مادر و خواهرش پس از واقعة "خليج خوك‌ها"و شروع رژيم فيدل كاسترو، به آمريكا مهاجرت كرد. زمان زيادی طول كشيد تا آبلاردو چهارده ساله بتواند در كشور جديدی كه حتی   زبانش را نمی‌دانست، هضم شود. ابتدا هفت ماهی را در ميامی گذراندند. پس از آنكه پدرش در نيويورك شغلی پيدا كرد، به آنجا رفتند. خودش هم به عنوان پادوی داروخانه مشغول به كار شد. و با پس‌انداز حقوقش توانست اولين دوربينش كه يك كداك براونی جعبه‌ای بود، را بخرد.

مورل تحصيلات دبيرستانی‌اش را در يك مدرسه‌ی دولتی گذراند. ولی در 19 سالگی توانست با برنده شدن در يك بورسيه‌ی دانشجويی، در كالج "باودوين" ثبت نام كند. (مؤسسه‌ای كه دو دهه بعد به او دكترای افتخاری اعطا كرد)...