اثری از فرشید ملکی
شماره 2

پنجره‌ی ما: فرشید ملکی

فرشید ملکی؛ واقعیت اینگونه است شاید...

در این بخش تلاش خواهیم کرد تا نقاشان ایرانی را معرفی نماییم. نقاشی که دارای دو مشخصۀ زیر باشد: اول آنکه آثار او از عمق و بیان لازم برخوردار باشد. دوم آنکه هنرمندی باشد که تاکنون کمتر به او پرداخته و ارزش‌های آثارش کمتر شناخته شده باشد.

تلاش خواهیم کرد تا در انتخاب هنرمند مورد نظر شما، تبلیغ گروه و یا افراد خاصی را ایجاد نماییم.

آنچه در این جستار می‌خوانیم:

در این جستار گفت‌وگویی مفصل با فرشید ملکی تحت عنوان "واقعیت اینگونه است شاید..." داشته‌ایم. این گفت‌وگو با حضور ایمان افسریان و فریدون غفاری انجام شده است.

بخشی از این گفت‌وگو: «فرشید ملکی: ضمن اینکه قرار بر این است که گفتگویی در مورد کارهای اخیر من انجام شود بیشتر مشتاقم که بدانم که با این کارها چگونه برخورد می‌کنید. چون حقيقتاً خود من به درستی نمی‌توانم راجع به خصوصیات بیانی و کيفيت، و ارزیابی آنها نظری قاطع داشته باشم.

انجام این طرح‌ها از سال ۷۴ شروع شد. دوره‌ی اول آن‌ها یکسال و نیم طول کشید. از این دوره حدود سی طرح را چهار سال بعد و به اصرار زنم در گالري آريا به نمایش گذاشتم در حالی که خودم هیچ‌گونه کششی به این کار نداشتم. مدت چهار سال اصلاً دست و دلی برای کار نداشتم، تا اینکه دوباره از حدود دو سال پیش شروع به کار کردم، با همان وسیله و همان کاغذ. برعکس کارهای قبلی من که اغلب در انتخاب ابزار و نوع کار ریسک می‌کردم، این طراحی‌ها با ابزاری ساده یعنی راپید و کاغذهائی یک رنگ و یک اندازه انجام شده.

ایمان افسریان: آیا این کارها را بیشتر از کارهای قبلی‌تان دوست دارید؟ فکر می‌کنید موفق‌تر هستند؟

فرشید ملکی: اصولاً نمی‌شود کارهای رنگی و آبستره فیگوراتیو و اکسپرسیو قبلی مرا با طراحی‌های اخیر من مقایسه کرد. آن‌ها دنیای خودشان را دارند.» ...