آموزش هنر/ آموزش نقاشی در امریکا/ آموزش هنر در امریکا/ مدارس هنر/مدرسه هنر/ اموزش نقاشی
شماره 6

پنجره‌ی بسته: آموزش هنر

آموزش هنر در مدارس، آموزش در دانشگاه‌ها، سیستم ارزش‌یابی در کنکور، دلایل جامعه‌شناسانۀ هجوم نسل جوان و بخصوص خانمها به آموزشگاه‌های هنری، شبیه‌سازی هنرجویان در آموزشگاه‌های خصوصی و منریسم استاد شاگردی، مواجهۀ ما با آموزش هنرهای تجسمی در دنیای معاصر، پارادوکس آکادمی و آوانگاردیسم و انبوهی از سؤالات و مشکلات دیگر، ما را بر آن داشت تا در چند شماره به موضوع آموزش هنر بپردازیم. سعی خواهیم کرد با مجموعه‌ای از مقالات، به روشن شدن سؤالات کمک کنیم. آنچه مسلم است تمامی این مقالات، خودآگاه و یا ناخودآگاه بر بنیان نظریه‌ای (تعریفی از نقاشی) استوار است که استنتاج و نقد میزان قوت آن در حوزۀ آموزش، به عهدۀ خوانندگان.

آنچه در این جستار می‌خوانیم:

در این جستار کوشیده‌ایم با دو مقاله‌ی "رابطه‌ی استاد و شاگرد" به قلم محسن وزیری قدم و "پژوهشی در آموزش نقاشی" به کوشش فائقه بقراطی به بررسی روند آموزش در ایران و جهان بپردازیم.

در مقاله نخست وزیری مقدم موضوع نوشتار خود را به رابطۀ (استاد و شاگرد) اختصاص داده است. سپس تلاش کرده است گوشه‌هایی از شیوه‌های آموزش هنرهای تجسمی در جهان و در کشورمان را مورد بررسی قرار دهد.  زیرا به زعم وی تمام مشکلات هنری و سردرگمی هنرجویان ما در گرو همین مسئله است. وی در دوران شاگردی خود همواره با عدم راهنمائی صحیح دست به گریبان بوده است. در نتیجه به راحتی مشکل این مسئله را درک می‌کند و در جهت رفع آن تلاش می‌کند.

در متنی دیگر به قلم بقراطی سعی بر این است که به روند آموزش نقاشی در امریکا پرداخته شود. بقراطی ابتدا به اختصار از روند آموزش نقاشی در ایران می‌گوید. سپس به طور ویژه به بررسی آموزش نقاشی در دانشگاه‌ها و مراکز هنری امریکا می‌پردازد.

برای مطالعه‌ی بیشتر پیرامون "آموزش هنر" به مدخل حرفه: نقاش در شماره‌های هفتم، هشتم و دوازدهم از فصلنامه حرفه: هنرمند مراجعه کنید.

پیش خرید شماره 80

ویژه‌نامه هنر شهرهای ایران (2)

120 هزار تومان

90 هزار تومان

ارسال رایگان به سراسر کشور