>> شماره 76

پدیدارشناسی، رسانه‌های توده‌ای و درجهان‌‌بودن/ گفت‌و‌گو با ویویِن سابچک/ صالح نجفی

«پدیدارشناسی، رسانه‌های توده‌ای و درجهان‌‌بودن» عنوان گفتگویی با ویویِن سابچک منتقد با ترجمه‌ی صالح نجفی است.ويوين سابچك استاد ممتاز فرهنگ‌پژوهی [يا، به قولی، مطالعات فرهنگی] در دانشكده‌ی سينما و تلويزيون دانشگاه كاليفرنيا در لوس‌آنجلس است. او نخستين زنی بود كه به رياست انجمن سينماپژوهی و رسانه‌پژوهی برگزيده شد و اكنون عضو هيئت مديره‌ی بنياد فيلم امريكا است.

از كتاب‌های او می‌توان به اين‌ها اشاره كرد: نمايش فضا روی پرده‌ی سينما: فيلم‌های علمی تخيلی امريكايی (1980) شيوهی ارتباط چشم: پديدارشناسی تجربه‌ی فيلم (1992)، و افكار جسمانی: جسم‌يابی و فرهنگ تصاوير متحرك (2004)، او ويراستار دو جُنگ هم بوده است، فراشكل بخشی: دگرگونی بصری و فرهنگ تغيير سريع (1999)، و دوام تاريخ: سينما، تلويزيون، و رويداد مدرن (1996)، جستارهای او در نشريه‌های مختلفی به چاپ رسيده، مانند فصلنامه‌ی نقد فيلم و ويدئو، ِ آرتفورم اينترنشنال، كامرا آبسكورا، فصلنامه‌ی فيلم و بازنمايی‌ها.

سابچك در اين گفت‌وگو درباره‌ی موضوعات گوناگونی سخن می‌گويد. درباره‌ی فعاليت ميان‌رشته‌ای‌ا‌ش در فضای بين رسانه‌پژوهی و فيلم‌پژوهی و فرهنگ‌پژوهی، درباره‌ی علاقه‌اش به اينكه جزئی از فرهنگ عامه و توده‌ی مردم باشد. و درباره‌ی اينكه تجربه‌ی زيسته‌ی شخصی و پديدارشناسانه و قائم به جسم از چه راه‌هايی چندوچون مواجهه‌ها و درگيری‌های ما را با فرهنگ بصری (كه محدود به فرهنگِ صرفاً مرئی نمی‌شود) تعيين می‌كند. 

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای مطالعه‌ی مقالات دیگر پیرامون پدیدارشناسی تصویر اینجا را کلیک کنید.