شماره 6

نیکلاس نیکسون؛ دنیا از آنچه می‌پنداشتم جذاب‌تر است / آرتور اُل‌من / شاهین شهابلو

نیکلاس نیکسون از افتخار می‌گوید: «افتخار می‌کنم که همان شیوه‌هایی را که آتژه و واکر اونز به کار می‌بردند، من نیز به کار می‌برم. می‌خواهم تا جایی که ممکن است پیش بروم.

دلم می‌خواهد ژرف‌ت بنگرم. نزدیکتر شوم. بیشتر بدانم و پرشورتر و صمیمی‌تر باشم. می‌دانم که شکست خواهم خورد ولی از تلاش خود سرافراز خواهم بود. می‌خواهم از کاری که استیگلیتس در ارتباط با ازدواجش انجام داد فراتر بروم. خودخواهانه است ولی سعی خود را خواهم کرد.»

نیکلاس نیکسون از اعتماد می‌گوید: «من به عکاسی اعتماد دارم و به توانایی خود برای به چالش طلبیدن عکاسی و متقابلاً، درگیر شدن توسط عکاسی، ایمان دارم.» او از الزام و تعهد می‌گوید: «از آنجایی که این شانس را داشته‌ام که به مدت بیست و هفت سال با همسرم زندگی کنم، لازم می‌بینم که برای بیان داستانی در این‌باره تلاش کنم. می‌خواهم تا چیزی بیشتر از او و از خودمان به نمایش بگذارم.» این مردِ پرتلاش در سرنوشت عکاسانی سهیم شد که توصیف یکدست و خلاصه شدۀ تصویری، برای آنها راهی به سوی درک و فهم بیشتر است. برای ان عکاسان مسئلۀ سوژه، تنها نگاهی شخصی یا عقیده‌ای سطحی یا موضوعی جذاب و دیدنی برای چشمان نیست؛ بلکه این خودِ موضوع است که حقیقت را تجسم می‌بخشد و محملی برای شعور و آگاهی می‌باشد.

گفتۀ ویلیام کارلوس ویلیامز:«هیچ تصور و صورت ذهنی‌ای خارج از خود اشیاء وجود ندارد.»، تصور و مفهومی کافی و بسنده برای ترغیب و راهنمایی شخصی خواهد بود که به جهان از طریق لنز دوربین می‌نگرد. دوربین قطع بزرگ، همۀ استفاده کنندگانش را به تمرین «تأمل و اندیشه» وادار می‌کند. این دوربین ابزار کنکاش، تمرکز و توجه است.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

برای خواندن مقالات بیشتر پیرامون نیکلاس نیکسون اینجا را کلیک کنید.