>> شماره 5

میشائیل هانکه؛ معلم پیانو / تونی راینز / امید نیک‌فرجام

معلم پیانو (اتریش، فرانسه، آلمان، 2001)

کارگردان: میشائیل هانکه؛ تهیه‌کننده: ویت هایدوشکا؛ فیلمنامه: میشائیل هانکه، براساس رمان نوازنده‌ی پیانو اثر الفرید یلینک؛ فیلمبردار: کریستیان برگر؛ تدوین: مونیکا ویلی؛ کارگردان هنری: کریستوف کانتر.

خلاصه داستان:

اریکا کوت (ایزابل هوپر) نزدیک به 40 سال دارد و ازدواج نکرده است. در کنسرواتوار وین پیانو درس می‌دهد. غالباً به شاگردانش بسیار سخت می‌گیرد. او با مادر سلطه جویش (آنی ژیراردو) زندگی می‌کند که دوست داشته او پیانیست کنسرت شود. پدرش هم در یک آسایشگاه روانی رو به مرگ است. در حالی که مادرش ساعت‌ها به انتظار برگشتن او به خانه می‌نشیند، اریکا به فروشگاه‌های قبیحه‌نگاری می‌رود.

والتر کلمر (بنوا ماژیمل) که نزدیک به سی سال دارد، پیانیست و بازیکن هاکی روی یخ است. پس از پیانو زدن اریکا در یک مجلس خصوصی به او علاقه‌مند می‌شود.

به رغم رفتار بد اریکا، والتر را در کنسرواتوار به عنوان شاگرد پیانو می‌پذیرند.

پس از مدت کوتاهی والتر، اریکا را تا خانه تعقیب می‌کند و وارد اتاق خواب او می‌شود. ارکیا او را وادار می‌کند نامه‌اش را بخواند، نامه‌ای که شامل سیاهه‌ای از اعمالی بسیار مازوخیستی است، و والتر با بیزاری و انزجار خانه را ترک می‌کند. پس از یک بازی هاکی، اریکا خود را به پای او می‌اندازد و عذرخواهی می‌کند؛ والتر به او توهین و تعرض می‌کند. سپس به آپارتمان اریکا می‌رود، مادر او را در اتاق خواب زندانی می‌کند، و به اریکا تعدی می‌کند. روز بعد اریکا یک چاقوی آشپزخانه را با خود به کنسرت شاگردانی کنسرواتوار می‌برد، و پس از آن که والتر را با دوستانش می‌بیند، چاقو را در شانه‌ی خود فرو می‌کند و بی آن که کسی متوجهش شود از آنجا می‌رود.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

برای دیدن مقالات امید نیک‌فرجام اینجا کلیک کنید.