>> شماره 53

مشکل موزه‌ها / پل والری / باوند بهپور

مشکل موزه­‌ها به قلم پل والری، ترجمه‌ی باوند بهپور

پل والری نویسنده­‌ی متن «مشکل موزه‌­ها» است. باوند بهبور با ترجمه ای روان آن را در اختیار ما قرار داده است. متن کوتاه و تجربه نگارِ این مقاله نقدی است به اساس و بنیان موزه که پل والری آن را با دغدغه­‌ها و فضای آشفته­­‌ی دنیای مدرن همراه کرده است. او متنی سراسر خواندنی را نوشته است. این نوشته با نگاه نقد آلود، در کنار اینکه دست به نقد تک تک عناصر بنیادی موزه می زند. پرسش­‌های مهمی را در ذهن خواننده ایجاد می­‌کند.

اگر خواننده هم دغدغه­ مندِ نگاه نقادانه به بنیاد و روش‌­های موزه و موزه داری باشد می‌تواند سرنخ­‌هایی را در این متن پیگیری کند که در ادامه منجر به ایده­‌هایی ناب و نوین در حوزه‌­ی موزه­‌داری گردد. اما در کنار محاطبِ دغدغه­ مند هر هنرمندی از خواندن این متن لذت می­‌برد. در آنجا که با نگاه نقادانه و سرخوش خود، قدم زدن در زیر حجوم زیبایی‌­های موزه را با نگاهی طنز­آلود، کاری قابل تحسین به شمار می آورد. و یا آنجا که با ذکر تجربیاتی مخاطب را تشویق به تفکر و پاسخ به سوالاتی در رابطه با چیستی و چرایی نقش موزه­ می­‌پردازد.

برای مطالعه‌ی مقالاتی پیرامون نقش موزه اینجا و اینجا را کلیک کنید.

بخشی از متن پل والری:

من از موزه‌ها چندان خوش‌ام نمی‌آید. بسياری از موزه‌ها تحسین‌برانگیزند، ولی هیچکدام دلپذیر نیستند. هر چه‌قدر هم که معیارهایی نظیر چگونگی طبقه‌بندی و مرمت آثار موزه‌ای و فایده موزه‌ها در نظر عموم مردم معقول و درست جلوه كند، باز دلپذیر بودن سوای اینهاست. در اولین‌ گامی كه به سوی آثار هنری برمی‌دارم. دستی عصایم را از من می‌گیرد. نوشته‌ای مرا از سیگار کشیدن برحذر می‌دارد. ...