عکاسی در عصر رسانه‌های نوین
شماره 35

مرگ در یک عصر غمگین / یادداشتی از انسیه لشگری

عکاسی با تلفن همراه در حال تبدیل شدن به شاخه‌ای مجزا از عکاسی است. امروزه هر فردی را که دارای تلفن همراه باشد،‌ می‌توان یک عکاس آماتور نیز به حساب آورد. ظاهراً دوران عکس، آن شی ء ماندنی ، لمس شدنی که در آن چیزی به چشم نیامدنی وجود داشت که وادارت می‌کرد آن " عکس " را گرامی بداری که آن را قاب بگیری و به دیوار بیاویزی گذشته است.

هنوز عکس را کاغذی 12×9 با گوشه‌هایی هلالی می‌دانم، هنوز عکس برایم در آلبوم خلاصه می‌شود،آلبومی که شاید چند برگش از عطف جدا شده باشد . شاید دلیلش این است که این گذار از آنالوگ به دیجیتال در زمانه‌ای رخ داد كه یاد آوردنش برایم آسان است،كه بیشتر عمرم در روزگارآنالوگ گذشته تا دیجیتال.

فکر می‌کنم دیگر کمتر کسی عکس نوزاد تازه به دنیا آمده‌اش را در کیف می‌گذارد، از لحظه تولد تا همین چند ساعت پیش ِ او را را در موبایل خود دارد؛ به سهولت عكس می‌گیرد و به سهولت عكس می‌بیند. هر چند شاید این سهل به دست آوردن، سهل از دست دادنی هم در پی داشته باشد. نمی دانم شاید این سهل به دست آمدن برای کسانی که دوربین داشتن برایشان همیشه آرزو بوده است و حالا هر لحظه از زندگیشان را ثبت می‌کنند نعمتی بزرگ باشد. نعمتی بزرگ كه آسان به‌دست آوردنش از اهمیتش كاسته واین تك لحظه‌های عزیز را با خطر مواجه كرده است .اگر موبایل‌ها گم شوند یا بیفتند و دیگر روشن نشوند ؟

این تنبلی را همان سهولت و تعدد فریم ها به ما القا کرده ،همین طور‌تبدیل نکردن آنها به فایلی قابل اطمینان در کامپیوترها را. اینکه همیشه فکر می‌کنیم بالاخره یک روز این‌کار را انجام خواهیم داد؛ غافل از این كه با از دست دادن یک فایل چه روزها و سال‌ها و خاطره‌هایی كه از بین می‌روند و سندی که درباره زمانی ، اتفاقی ، حالی و دیداری بوده است، از میان می‌رود.

موبایل رسانه‌ای خرد است،رسانه خرد کمتر سانسور می شود.عکاسی با موبایل در مناطق و لحظات ممنوعه آن را در مواردی به رسانه‌ای مهم تبدیل کرده است.عکاسی با موبایل لذت عکاسی را در دسترس همه قرار داده،چون نیازی به آموزش نیست و همه در هر سن و سالی لذت عکاسی را کشف و لمس می‌کنند.

"عکاسی با موبایل "گذشته ازجایگاهش برای عموم، از طرف برخی بسیار جدی دنبال می شود . سایت‌ها و وبلاگ هایی در این زمینه موجودند و افراد عکس‌های ثبت شده با موبایل‌هایشان را درآنجا به اشتراك می‌گذارند و بدین ترتیب گالری‌هایی مجازی خلق می‌كنند و بینندگان نیز در این زمینه به بحث و تبادل نظر می‌پردازند،که با جستجو در سایت‌های مربوطه می‌توان با آثاری قابل تأمل مواجه شد. از جمله سایت آیفونوگرافی که توانسته از تركیب واژه‌های آیفون و گرافی به واژه‌ای جدید دست یابد كه مخاطب با شنیدن آن منحصراً عكاسی با این گونه از گوشی موبایل را به یاد می‌آورد .

نمی‌دانم شاید چند سال دیگر عکاسی با دوربین عکاسی برای نسل بعد از من نوستالژیک و خاطره انگیز باشد.

+ نوشته شده در چهارشنبه 12 آبان 1389 ساعت 17:43 توسط انسیه لشگری