شماره 26

لوگوی ام تی وی MTV / استیون هلر / روبرت صافاریان

مقاله‌ی «لوگوی ام تی وی MTV» نوشته‌ی استیون هلر است که روبرت صافاریان آن را به فارسی برگردانده است. در سده‌ی بیستم، با گسترش شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان، علامت تجاری(لوگو) روز به روز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. زمانی‌که فکر «ام تی وی» شکل گرفت، تصور نفوذ جهانگیر کانال‌های اختصاصی موسیقی هم در مخیله‌ی کسی نمی‌گنجید.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای مطالعه مقالات بیشتر پیرامون گرافیک تبلیغاتی اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

نیم قرن تمام چشم سی بی اس (دیزاینِ سال 1951) شناخته‌شده‌ترین علامت تجاری تلویزیون‌های آمریکایی بود. جرج لوآ در اَدویک (1982) نوشت “چشم مرموزی که بیل گلدن طراحی کرده ... هرگز استراحت نمی‌کند و مسلماً هرگز خسته نمی‌شود”. با وجود این، در دهه اخیر، این لوگو، کمابیش جلای اولیه خود را از دست داده است و این امر تا حدودی معلول برنامه‌های نه چندان گیرا و افت تلویزیون‌های شبکه‌ای در رقابت با تلویزیون کابلی است. امروزه این چشم سی بی اس در چهارگوشه جهان کمتر آشناست تا لوگو شبکه تلویزیونی کابلی نوپای ام تی وی، که با آن در یک وجه اشتراک مهم دارد: هر دو نماد فرهنگ عامه‌پسند روزگار خود هستند.

"چشم" CBS برای بینندگان آشناتر بود تا "طاووس" NBC یا ABC هندسی پل راند. و این امر تنها به سبب ترکیب بی‌نقص فرم و محتوای نمادین و تجسم دیداری تلویزیون به مثابه‌ی یک چشم سومِ همه‌چیزدان نبود، بلکه به این خاطر هم بود که این لوگو مظهر شبکه‌ای بود که در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی بهترین برنامه‌های تلویزیونی زمان خود را تولید می‌کرد. به عنوان علامت تجاری از کمال فرمیِ بی‌نظیری برخوردار بود. و به عنوان یادآوری کننده، به نوعی حس اعتماد به رسانه و سیستم پخش کلمبیا را تلقین می‌کرد...