مدخل‌های حرفه هنرمند و پرونده‌هایی که درباره‌ی موضوعات هنری و ایده‌های نظری کار کرده است. هنر ایران و هنر جهان هنرمندان ایران و هنرمندان جهان iran contemporary art persian culture art magazine iranian artists iran painting

>> شماره 51

عکاسی ایتالیا

حالا روز به روز عکاسی ایتالیایی توجه بیشتری در جهان به خود جلب می‌کند. بیش از دو دهه از مرگ لوییجی گیری می‌گذرد، اما همین چند ماه پیش نخستین نمایشگاه انفرادی او در گالری دیوید زویرنر لس آنجلس برگزار شد. انتشارات مک که چاپ تازه کداکروم ، کتاب مشهور گیری را منتشر کرده بود، به سراغ اثر دیگری از او «صبحانه بر روی چمنزار» رفته که به زودی زود در بازار ارائه خواهد شد. سال گذشته مجله آرت فروم تصویری از گیری را بر روی جلد قرار داد و کمی پیش‌تر، بنیاد اپرچر با نمایشگاه و کتابی او را ستود. در این میان به تازگی دو کتاب از گویدو گوییدی منتشر شده و نیز نمایشگاه بزرگی از آثار او در بنیاد هانری کارتیه برسون در پاریس برگزار شد.

این‌که عکاسی ایتالیا انقدر دیر دیده و فهمیده می‌شود، می‌تواند خود موضوع مقاله‌ای بلند باشد. پیش از دهه نود، عکاسان اروپایی فرصت‌های برابر کمتری نسبت به همتایان آمریکاییشان داشتند. عکاسان ایتالیایی که از هنرهای مفهومی آغاز کرده بودند و در دهه هشتاد با بهره‌گیری از دستاوردهای عکاسان آمریکایی به دستورزبانی شخصی دست‌یافته بودند شاید جذابیت و غرابت کمتری برای مخاطبین عکس در جهان داشتند. عکس‌های آنها به مناظر ایتالیایی می‌پرداخت، اما نه آن مناظر جذاب و دلربایی که در سرزمینی تاریخی همچون ایتالیا انتظار دیدنش را داشتیم، بلکه معمولی‌ترینشان.

در این شماره حرفه:هنرمند قصد داریم به معرفی و بررسی ابعادی از آثارعکاسان ارزشمندی همچون لوییجی گیری و گویدو گوییدی بپردازیم. همچنین در این فرصت، سری به سرزمین خودمان نیز می‌زنیم و نگاهی خواهیم داشت به حضور عکاسان ایتالیایی در ایران.