1

شناگران / رابرت استور / برنا بهمنش

دو عکس. یکی شنای روز آغاز سال را نشان می‌دهد که در آن ساکنین شهر به سمت سواحل خالی و متروک رودخانۀ مجاور شهر سرازیر شده‌اند و دیگری مردمانی را نشان می‌دهد که در اطراف و درون یک استخر شنا، پخش شده‌اند و به شکل تک تک یا گروهی، اطراف استخری در پاریس، آفتاب می‌گیرند. موضوع هر دو تصویر -شناگران- خیلی سنتی و قدیمی نیست. اتمسفر، فضایی که در آن زندگی می‌کنند کاملا مدرن است ولیکن گرسکی آن‌ها را با حالتی سرد و خشک و خنثی عکاسی کرده است.

نقطه‌نظرهای جالب دیگری نیز در خصوص مقایسه و تفاوت میان این دو تصویر موجود است. در گستره‌ای که هنر گرسکی ذاتاً توصیفی و روایتگری است، فهرست اسامی تصاویرش بسیار اهمیت دارد، تا آنجا که این عناوین، موضوعات دیده شده در عکس را نامگذاری مجدد کرده و گرسکی نیز از ما می‌خواهد تا ان را در ارتباطی خاص با عکس‌های دیگر ببینیم و ارزیابی کنیم.

در تصویر نخست "شناگران روز اول سال" (1988) شهر در پس‌زمینه قرار دارد. در حالی که خط صاف ساختمان‌های شطرنجی و شبکه‌ای شهر با یک برج مسکونی و یک کلیسای بلند، شکسته است. دو شاخص معماری از دو عصر متفاوت در یک منظر خنثی و غیر قابل توصیفی. آنها روی زمینی صاف بنا شده‌اند و به آن یکی که مدرن‌تر است فقط به این خاطر آسمان‌خراش می‌گویند که انگار ابر خاکستری و کم جان بالای سر شهر، آن‌قدر پایین آمده تا بتواند، ساختمان را از نزدیک ببیند. در پیش‌زمینه، چشم‌انداز دست‌نخورده‌ی رودخانه، سرزده و مزاحم درون شکل نامنظم ساحل سنگی رخنه کرده. ...

برای دریافت رایگان مطلب روی گزینه‌ی خرید در زیر تصویر کلیک کنید.