شماره 74

درآمدی بر شمایل‌شناسی: تصویر، متن، ایدئولوژی/ ویلیام. جی. تی. میچل/ صالح نجفی

مقاله‌ی «درآمدی بر شمایل‌شناسی: تصویر، متن، ایدئولوژی» که پیش‌گفتار و بخشی از کتاب شمایل‌شناسی ویلیام جی. تی. میچل را شامل می‌شود، به تصاویر و واژه‌ها می‌پردازد. همان‌طور که میچل در بخش درآمدی به شمایل‌شناسی: تصویر، متن، ایدئولوژی اشاره می‌کند. کتاب او به زبان بسیار ساده درباره‌ی حرف‌هایی است که آدم‌ها درباره‌ی تصاویر می‌گویند. در واقع نحوه‌ی سخن گفتن آن‌ها درباره‌ی یک ایده‌ی تصویرپردازی‌شده.

او توضیح می‌دهد که چگونه به شرح لوگوس (کلمات، ایده‌ها، گفتار یا علمِ) شمایل‌ها (تصویرها، تابلوها، شباهت‌های بصری) می‌پردازد. و در ادامه می‌گوید که شمایل‌شناسی چیست. و یا تصاویر از چه راه‌هایی قصه‌ی خود را تعریف می‌کنند. میچل با کمک گرفتن از نقد و نظریه‌های افرادی چون ویتگنشتاین در باب نظریه‌ی تصویر، نلسون گودمن در مورد وجه شمایلی، ارنست گامبریچ درباره‌ی تصویرسازی و آرای لسینگ در باب شعر و نقاشی نظریه‌ی خود را به تفصیل شرح می‌دهد.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

برای دیدن تمام مقالات ویلیام جی. تی. میچل اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله‌ی شمایل‌شناسی:

این کتاب درباره‌ی حرف‌‌هایی است که آدم‌ها درباره‌ی تصویرها می‌زنند. سروکارش در وهله‌ی‌ اول نه با تصویرها و تابلوهایی مشخص و حرف‌هایی که آدم‌ها درباره‌ی آن‌ها می‌زنند. بلکه با نحوه‌ی سخن‌گفتن ما درباره‌ی ایده‌ی تصویرپردازی و همه‌ی مفهوم‌های مرتبط با آن است: تصورکردن، تخیل‌کردن، ادراک‌کردن، تشبیه‌کردن، و تقلیدکردن. پس این کتاب که موضوعش تصاویر است. به غیر از تعدادی نمودار اجمالی دارای نمونه‌های تصویری چندانی نیست. کتابی است درباره‌ی دیدن که انگار نویسنده‌ای نابینا برای خواننده‌ای نابینا نگاشته است. کتابی درباره‌ی شمایل‌شناسی.

و اگر حاوی بصیرتی درباره‌ی تابلوهای مادی واقعی هم باشد. از آن نوع بصیرت‌هایی است که ممکن است به ذهن شنونده‌ای نابینا خطور کند. شنونده‌ای مشغول استراق‌سمعِ گفت‌وگوی چند نفر بینا که درباره‌ی تصویرها حرف می‌زنند. فرضیه‌ی من این است که چنین شنونده‌ای می‌تواند در این گفت‌وگوها الگوهایی ببیند که احتمالاً برای طرف‌های بینای درگیر در آن گفت‌وگوها نامرئی هستند...