>> شماره 5

سینمای میشائیل هانکه / یعقوب رشتچیان

میشائیل هانکه، فیلمساز اتریشی، پس از سال‌ها کارگردانی در تلویزیون، کار سینمای خود را در سال 1989 با فیلم قاره هفتم آغاز کرد. تا امروز، 8 فیلم بلند ساخته است. آنچه در پی می‌آید، رویکردی به سینمای میشائیل هانکه با سه فیلم ویدیوی بنی (1992)، بازی‌های بامزه (1997) و رمز ناشناخته: داستان‌های نیمه‌کاره چند سفر (2000) است.

پیش‌درآمد

1- پرده با نمایی از یک راهروی نیمه تاریک روشن می‌شود. در تصویر درشت دانه و لرزان دوربین ویدیویی، دری را که در ته راهرو به بیرون باز می‌شود می‌توان دید. یک خوک از آغلی به بیرون رانده می‌شود. دوربین آن را دنبال می‌کند. پن به مردی که بیرون در ایستاده است و سپس، برگشت دوربین به خوک. تفنگی که با دو دست گرفته شده به درون قاب نما می‌آید و نوک لولۀ آن به پیشانی خوک فشرده می‌شود. دوربین، به جلو زوم می‌کند. گلوله شلیک می‌شود: خوک به زمین می‌افتد و دوربین، تن لرزان او را در نمای نزدیک نشان می‌دهد.

تصویر نگه داشته می‌شود. نوار برگردانده و این بار با دور کند نمایش داده می‌شود: گلوله شلیک می‌شود. خوک به زمین می‌افتد و دوربین از نزدیک، تن لرزان او را نشان می‌دهد. تصویر تاریک می‌شود، پرده با دانه‌های برف آرامی که می‌بارد، نقطه به نقطه چشمک می‌زند؛ و نام فیلم با نوشته‌ای سرخ رنگ بر پرده می‌آید: ویدیوی بنی.

2- تصویر، با نمای دور یک چشم‌انداز طبیعی زیبا و بسیار آرام، باز می‌شود. نوای موسیقی هندل بر روی تصویر شنیده می‌شود. از لابه‌لای درختان، خودرویی در جادۀ کنار دریاچه پیش می‌رود. برش به نمایی از درون خودرو: مردی پشت فرمان است. همسر او کنارش و پسر آنها در صندلی پشت نشسته‌اند. آنها در راه سفر به خانه ییلاقی خود هستند. ...

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

برای خواندن مقالات بیشتر پیرامون میشائیل هانکه اینجا را کلیک کنید.