شماره 16

سوزان سانتاگ: “جدی باش، پرشور باش، بیدار باش” / ثمیلا امیرابراهیمی

این نوشتار همسو با دیگر مقالات این شماره از حرفه: هنرمند، به سوزان سانتاگ و نقش او در قلمرو هنر معاصر اختصاص دارد. نگارنده با مقدمه‌ای کوتاه درباره‌ی اهمیت سوزان سانتاگ در نظریه‌ی هنر در دوره‌ی معاصر، به معرفی شخصیت او و ابعاد مختلف زندگی‌اش می‌پردازد. «او در طول زندگی هفتاد و یک ساله‌ی خود با حضور فعال و مداوم در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، هنری و اجتماعی، حساسیت‌های تازه‌ای در جامعه‌ی امریکایی و اروپایی برانگیخت. سانتاگ به یکی از برجسته‌ترین بت‌های روشنفکران چهار دهه‌ی اخیر تبدیل شد.»

ثمیلا امیرابراهیمی در بخش نخست این نوشتار به زندگی شخصی سانتاگ و وضعیت جسمانی و بیماری‌های او پرداخته. در ادامه به معرفی مقالات سانتاگ و آثار ادبی و نمایشی او می‌پردازد. بخش پایانیِ این نوشتار نیز به فعالیت‌های اجتماعی سانتاگ و شرح کنشگریِ او در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی اختصاص دارد. نگارنده برای ارئه‌ی تصویری روشن‌تر از شخصیت و اندیشه‌های سانتاگ، در بخش‌های مختلف این نوشتار، نقل قول‌های مستقیمی از خود سانتاگ و دیگر منتقدانی که درباره‌ی او نوشته‌اند، می‌آورد. در پایان این نوشتار فهرستی از مجموعه‌ی آثار سوزان سانتاگ آورده شده است.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای دیدن تمام مقالات ثمیلا امیرابراهیمی اینجا را کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی مقاله‌ای به قلم سوزان سانتاگ اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

نزدیک به دو سال پس از مرگ سوزان سانتاگ، کار و شخصیت او همچنان مورد توجه و بحث‌های مختلف است. سانتاگ نه تنها یک شخصیت به معنای واقعی معاصر و جهانی است. بلکه از آن فراتر، یک "پدیده" بود. پدیده‌ای جذاب، پیچیده، احترام‌ برانگیز و در عین حال متناقض و آشفته‌کننده؛ که برای شکل گرفتنِ آن، عوامل متعددی باید در یک فرد جمع شود. او در طول زندگی هفتاد و یک سالۀ خود با خضور فعل و مداوم در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، هنری و اجتماعی، حساسیت‌های تازه‌ای در جامعۀ آمریکایی و اروپایی برانگیخت و به یکی از برجسته‌ترین بت‌های روشنفکران چهار دهۀ اخیر تبدیل شد.

پیش خرید شماره 80

ویژه‌نامه هنر شهرهای ایران (2)

120 هزار تومان

90 هزار تومان

ارسال رایگان به سراسر کشور