>> شماره 54

سه گانه‌ای درباره‌ی نیکزاد نجومی / محمودرضا بهمن‌پور

نیکزاد نجومی یکی از هنرمندان مهاجر ایرانی است که با تلاشی سی و چند ساله در خارج از ایران به مقبولیتی در آن سو و گویا در این سوی آب‌ها رسیده است. گرچه توجه و علاقه به ایران از ذهن او خارج نشده. اما در نیویورک احساس راحتی می‌کند. این شهر را به خوبی می‌شناسد. و در عین حال مدام در تلاش است از رخدادهای هنری شهر به‌ویژه آن بخش که به ایران و ایرانیان مربوط می‌شود دور نماند. او چند سال به تجربه و تحصیل انیمیشن و سینما گذراند.

ولی در نهایت به نقاشی روی آورد و بسیار تحت تاثیر جنبش پاپ‌آرت قرار گفت. نقاشی‌های فیگوراتیو نیکزاد نجومی با تکیه بر اندیشه مرکزی ترسیم قدرت فاسد و منحط همچنان به هنر اجتماعی وفادار مانده است. حذف پرسپکتیو، دفرماسیون پیکره‌ها و تاکید بر جنبه‌های اکسپرسیو خط از ویژگی‌های کارهای اوست.

نیکزاد نجومی با ترفندهای گوناگون اجازه نمی‌دهد بیننده از محتوای اثر فاصله بگیرد. روش او صریح و روشن است. تفکر مرکزی نیکزاد تلاش برای نشان دادن حضور دایمی استبدادی‌ست که در قرن حاضر به شکلی سازمان یافته خود را به زندگی مردم تحمیل کرده‌ است. نجومی بی‌آنکه نگاهی متافیزیکی به عالم هستی داشته باشد. جهان را به دو بخش تقسیم می‌کند و این را با دوپاره کردن تصاویری که خلق می‌کند به ما نشان می دهد.

جهان جاری و به غایت واقعی و در مسیر انهدام حقیقت، و جهان دیگری که همیشه در زیر قرار دارد. نقاشی‌ها و طراحی‌های فیگوراتیو نجومی مملو از خیالی است که در بسترهای ملموس جاری شده، اما درلایه‌ی پسینی آن ایده‌ای سورئالیستی حضور دارد. و در نهایت او در توفان جریان‌های هنری همچنان آرمانگرایی واقع‌بین است. او پیروزی نور بر تاریکی را دشوار می‌داند. در باب این موضوع می‌توانید به مقاله «درباره نیکی نجومی» نوشته حمید دباشی هم مراجعه نمایید.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای دیدن تمام مقالات پیرامون نیکزاد نجومی اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

نیکزاد نجومی یکی از هنرمندان مهاجر ایرانی است. او با تلاشی سی و چند ساله در خارج از ایران به مقبولیتی در آن‌سو و گویا در این‌سوی آب‌ها رسیده است.گرچه توجه و علاقه به ایران از ذهن او خارج نشده. اما در نیویورک احساس راحتی می‌کند. این شهر را به خوبی می‌شناسد. در عین حال مدام در تلاش است از رخدادهای هنری شهر به‌ویژه آن بخش که به ایران و ایرانیان مربوط می‌شود دور نماند.