شماره 30

زبان تصویرگری ادوارد گُری / استیون هلر / کیانا فرهودی

این جستار کوتاه درباره‌ی دوران کاری و زبان تصویرگری ادوار گُری (۱۹۲۵-۲۰۰۰) است. گری تصویرساز، نویسنده، نمایشنامه‌نویس و طراح صحنه تئاتر و باله امریکایی، است. زبان تصویرگری گری تاثیری بسزا در تاریخ تصویرسازی داشته است. نگارنده عناصر بصری مورد استفاده گری را که مربوط به دوره‌ی گذار از قرن نوزدهم به قرن بیستم است دلیل این اثرگذاری می‌داند. او می‌کوشد تا زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی نیمه‌ی قرن بیستم را در آثار گری ردیابی کند. هلر کارنامه‌ی هنریِ گری از انتشار اولین کتابش در سال 1953 تا پایان دهه 1960 را مرور می‌کند و به ویژه بر طراحی جلدهای او متمرکز است.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای دیدن سایر مقالات ویژه‌نامه‌ی تصویرسازی اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

مخاطبان او را با عنوان‌بندی سریال تلویزیونی «راز»، طراحی صحنه‌ و لباس نمایش‌های برادوی مانند: دراکولای ادوارد گورِی و میکادو می‌شناسند. به واسطه‌ی کتا‌بها و تولیدات نمایشی متعدد، ادوارد گور‌ِی (1925)، تصویرساز، نویسنده، نمایشنامه نویس، طراح صحنه‌ی تئاتر و باله، جایگاه یگانه‌ایی در تاریخ تصویرسازی و ادبیات برای خود ساخته است. مناظر موهومی که او در کتاب‌ها و طراحی‌های صحنه‌ی نمایش‌های خود به تصویر کشیده، مناظری هستند انباشته از عناصر مورد استفاده در دوره گذار قرن نوزدهم به قرن بیستم (پرده‌های توری پنجره‌ها، طاقچه‌های مرمرین، تخت‌های چهار تیری، گلدان‌های گیاهان برگ عبایی و خاکستردان‌های تزئینی). مردان و زنانی غریب منظر و شیطانی و هم چنین مجموعه‌ایی از اسب‌های آبی، پرندگان، تمساح‌ها، خفاش‌ها و گربه‌ها.

طراحی های ترسناک و ریتم های زبانی منقطع او ، دنیایی خلق کرده که از حس زمان و مکان فراتر می‌رود. طنز سیاه سوررئال او به معنای واقعی کلمه، گردشی در دنیای روشنایی و تاریکی است. تصاویری که در آن درباره آنچه که حرفی از آن به میان نمی‌آمده، صحبت می شود. به آنچه فکر نمی‌شده، فکر می‌شود. جنایات دهشتناک و ضرب و شتم‌ها و ناپدید شدن‌های بی‌دلیل کمیک جلوه می‌کنند.

در 1953 اولین کتاب خود تحت عنوان "چنگ نانواخته" را منتشر کرد. کتاب داستان 30 صفحه‌ای داشت که به شیوه‌ی هجوآمیز دوره‌ی ادواردی تصویرسازی شده بود. ...