شماره 74 عکس‌های دیوید برنت؛ «مرگ بر آمریکا» به روایت یک شاهدِ آمریکایی/ صیاد نبوی

«مرگ بر آمریکا» به روایت یک شاهدِ آمریکایی عنوان متنی به قلم صیاد نبوی درباره‌ی نمایشگاه عکس‌های دیوید برنت (David Burnett) در گالری آب‌انبار است.

تماشای تصاویر انقلاب اسلامی از نگاه دیوید برنت عکاس آمریکایی به خودی خود می‌تواند جذاب باشد. اما غرض‌ورزانه نبودن نگاه برنت نسبت به رخدادها عامل مهمی در شکل‌گیری عکس‌ها با چنین کیفیتی بوده است. چراکه اصولاً شرایط و تحولات ایران در آن روزها حتی برای سیاسیون دنیا نیز غیرقابل پیشگویی بود. عکس‌هایی که چهل سال پیش برداشته شده‌اند اما معنایشان حالا خود را متبادر می‌کند. این عکس‌ها گویی فشرده‌ای از گذشته‌ی چهل سال ما را در خود دارند. 

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی مقاله‌ی دیگری پیرامون نمایشگاه دیوید برنت اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

نمایشگاه عکس دیوید برنت، عکاس خبری امریکایی، با نام «44 روز» حاوی تصاویر کم‌و‌بیش دیده‌شده‌ای است که در گالری آب‌انبار از یکم آذر تا 19 دی ماه به نمایش گذاشته شده است. بخشی از عکس‌های برنت در سال‌های بعد از انقلاب در مقاطعی که نیاز به استفاده از تصاویر نمادین از لحظات تاریخی انقلاب بوده حضور داشته و دیده‌ شده‌اند. که شاید مهم‌ترین‌شان تصویری است که گویی امام در کالبد همه‌ی افراد حاضر در عکس تبلور یافته و جاری است که بر روی دیوار سینما بهمن در میدان انقلاب نشسته است.

در این نمایشگاه، تلاش شده با ارائه‌ی عکس‌ها در یک روند تاریخی و در قالب سه فصل، آخرین روزهای شاه (۵ تا ۲۶ دی)، بعد از سقوط (۲۷ دی تا ۱۱ بهمن) و نظام جدید (۱۲ تا ۱۸ بهمن). مخاطب را با آنچه که در روزهای به بار نشستن انقلاب رخ داده همراه کند. بدین ترتیب، همان‌گونه که عکاس در گزاره‌ی نمایشگاه، خود را تاریخ‌نگارِ با دوربین می‌نامد. نمایشگاه تاریخ آن سال‌ها را بازگویی کند. در میان عکاسانی که از انقلاب اسلامی ایران عکاسی کرده‌اند. کمتر عکاسی وجود دارد که عکس‌هایش را در چنین پیوستاری ارائه کرده باشد...