>> شماره 22

دوروتیا لانگ / هانس میشل کوتزل / علی اتحاد

دوروتیا لانگ متولد ۱۸۹۵، در هوبو کن نیوجرسی. سال ۱۹۱۳ دبیرستان را رها کرد و به عکاسی روی آورد. در سال ۱۹۱۷ تحت تعلیم کلارنس ایچ. وایت قرار گرفت. سال ۱۹۱۹ در سن فرانسیسکو استودیوی پرتره تأسیس نمود. پس از سال ۱۹۳۰ به موضوعات اجتماعی گرایش نشان داد. در سال ۱۹۳۵ با جامعه شناسی به نام پل شوستر ازدواج کرد؛ کسی که او را به سازمان اسکان (از سال ۱۹۳۷ با نام FSA) مرتبط کرد. فعالیت برای سازمان تا سال ۱۹۳۹. انتشار کتاب مهاجرت آمریکایی به سال ۱۹۳۹. (۴۵-۱۹۴۳) فعالیت برای دفتر اطلاعات جنگ. ۱۹۵۵ شرکت در نمایشگاه "خانواده انسان". در سال ۱۹۶۵ به دلیل ابتلا به سرطان از دنیا رفت.

مادر مهاجر، نیپومو، کالیفرنیا

سقوط بازار سهام، بحران اقتصادی و خشک‌سالی مصیبت بار جنوب آمریکا، سبب شد تا دهه ۱۹۳۰ در ایالات متحد امریکا با نام «سال‌های تلخ» مشهور شود. در طول همین دوران بود که دوروتیا لانگ پرتره ای از یک زن مهاجر کارگر و کودکان‌اش عکاسی کرد و به واسطه آن، تصویری خلق نمود که به عنوان استعاره‌ای فرازمانی از رنج بشری، جایگاه خود را تثبیت کرد.

نام آن زن فلورنس تامپسون ۳ است؛ او سی و دو سال دارد و ازدواج کرده، بدون محل سکونت دائمی و با هفت کودکی که باید به آن ها غذا دهد. چنین کاری، آن هم بدون درآمد، در دوران رونق اقتصادی نیز کاری بزرگ به حساب می‌آمد چه رسد به این زمان [زمان تصویر] که بحران بزرگ آمریکا، خانواده را به مرز مصیبت کشانده است. فلورنس تامپسون یکی از کارگران مهاجر پرشماری است که در سال‌های سیاه در جستجوی هر کاری که ممکن است پیدا شود، سفر می‌کنند.

در مارس ۱۹۳۶ بر خلاف امروز، محصول نخودفرنگی بسیار ناچیز بود و برای دروکنندگان آن عوایدی در بر نداشت. فلورنس تامپسون در اردوگاه دروگران نخودفرنگی در نیپو مویِ کالیفرنیا، سرپناهی برای خود یافت. دوروتیا لانگ خود نوشته است: "اغلب آن دو هزار و پانصد نفری که در اردوگاه زندگی می‌کردند، کاملاً تهیدست بودند".

یکی از شاخص ترین آثار تصویرگرای عصر ما

عجیب است که ما اطلاعات زیادی درباره زن درون عکس داریم. برای بخشی از این دانسته‌ها باید سپاسگزار اطلاعات نسبتاً دقیقی باشیم که عکاس پشت چاپ‌های اولیه برخی از عکس‌ها فراهم کرده است. همچنین از منبعی دیگر می‌دانیم که یکی از دختران [خانم تامپسون] (دختر سمت چپ تصویر) سال‌ها بعد تلاشی بی‌ثمر نمود تا انتشار عکس را متوقف کند. علاوه بر این در سال ۱۹۸۳ درخواست عمومی کمک مالی برای درمان بیماری سرطان فلورنس تامپسون صورت گرفت.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

جهت دریافت و مشاهده‌ی مستند دوروتیا لانگ با عنوان «چنگ انداختن در آذرخش»، در سایت هاشور اینجا کلیک کنید.