>> شماره 47

خاستگاه‌ها و نخستین مراحل طبیعت‌ بیجان / نوربرت اشنایدر / خیزران اسماعیل‌زاده

خاستگاه‌ها و نخستین مراحل طبیعت‌ بیجان

در نمونه­ های اولیه طبیعت‌ بیجان با سبدهای پر از میوه و سبزیجات، میزهای سرشار از نعمت و بازارهای شلوغ و پر رونق مواجه می­‌شویم. در مقالة «خاستگاه‌­ها و نخستین مراحل طبیعت بیجان» نوربرت اشنایدر (Norbert Schneider) زمینة شکل­‌گیری اولین نمونه‌­های این ژانر را معرفی می­‌کند. تغییر نظام ­های حکومتی و افول تدریجی ساختارهای فئودالی منجر به تغییر وضعیت اقتصادی و افزایش تولید در غرب گردید. توجه به ژانر نقاشی اشیای بیجان چگونه می­‌تواند نتیجة پیشرفت اقتصاد و رونق بازارها باشد؟ آیا نمایش محصولات و کالاهای گوناگون در منظره­‌های طبیعت بیجان اولیه بر پیشرفت کشاورزی آن دوره دلالت دارد. یا این وفور نعمت بازنمایی رحمت پروردگار است؟

مقالة حاضر بر جنبۀ کمتر پرداخته شده­­‌ای از طبیعت بیجان دست می­‌گذارد. حجم زیادی از انواع خوراکی­‌ها و میوه‌­ها در نقاشی­ها وجود دارند. شاید مخاطب فرض را بر ثروتمند بودن افراد آن جامعه بگذارد. هدف از این ثروت خودنمایانه در طبیعت بیجان­‌های قرن شانزده و هفده چیست؟ مقاله به بررسی موارد متعددی از طبیعت بیجان­‌های دوران اولیه می­‌پردازد. برخی از این آثار با پیوند به عناصر اسطوره‌­ای، الهه­‌گان ثروت و شادی را در طبیعت بیجان‌­هایشان تصویر می­‌کنند. بسیاری از نمونه‌­های دیگر این ژانر با چاشنی مذهب آمیخته است. نمونه بارز آن­ها نقاشی‌­هایی از دکان­‌های قصابی است که در فضایی غریب طبیعت بیجان و عناصر مذهبی را در کنار یکدیگر می­‌نشانند. رابطه‌ی این ژانر با عناصر اسطوره‌­ای و مذهبی چگونه می­‌تواند باشد؟

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای دیدن تمام مقالات خیزران اسماعیل‌زاده اینجا را کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی مطالب دیگر پیرامون ژانر طبیعت بیجان اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

مقاله به بررسی موارد متعددی از طبیعت بیجان‌های دوران اولیه می‌پردازد. برخی از این آثار با پیوند به عناصر اسطوره‌ای، الهه‌گان ثروت و شادی را در طبیعت بیجان‌هایشان تصویر می‌کنند. بسیاری از نمونه‌های دیگر این ژانر با چاشنی مذهب آمیخته است. نمونه بارز آن‌ها نقاشی‌هایی از دکان‌های قصابی است که در فضایی غریب طبیعت بیجان و عناصر مذهبی را در کنار یکدیگر می‌نشانند. رابطة این ژانر با عناصر اسطوره‌ای و مذهبی چگونه بوده است؟