73

هنر نخبه در عصر پوپولیسم/ جولیان استالابراس/ نغمه یزدان‌پناه

مقاله‌ی «هنر نخبه در عصر پوپولیسم» به قلم جولیان استالابراس(Julian Stallabrass) است. نغمه یزدان‌پناه آن را به فارسی برگردانده است. جولین استالابرس در این مقاله به آرای فردریک جیمسون رجوع می‌کند. او سعی دارد از طریق تعریفی که برای هنر پست‌مدرنیسم ارائه می‌دهد، پوپولیسم در هنر را بررسی کند. زیرا به تعبیر او پست‌مدرنیسم نوعی پوپولیسم زیبایی‌شناسانه است. و اگر پست‌مدرنیسم را بتوان مدرنیسم همه‌فهم‌شده در نظر گرفت. آن‌گاه هنر پوپولیستی همان پست‌مدرنیسم همه‌فهم‌شده است. به زعم او عصر حاضر در اثر سرعت فوق‌العاده‌ی فرهنگ دیجیتال به بی‌عمقی فرهنگی دچار شده است.

جولیان استالابراس پوپولیسم را به مثابه نوعی امتناع از پیچیدگی توصیف می‌کند که از مصائب ناشی از جهانی شدن بهره می‌جوید. و با ویژگی‌ها و ترفند‌هایی چون سادگی و کلیشه‌ای بودن‌، تکنیک‌های تبلیغاتی، تجاری کردن هنر، بی‌توجهی به نظر کارشناسان، هنر را به بی‌راهه کشانده است. او با بررسی آثار هنرمندانی چون دیمین هرست، بنکسی سعی دارد نشان دهد. چگونه مواجهه‌ی ناگزیر مؤسسات مهم هنری با نیروهای بازار و همچنین مدرن شدن تدریجی بازار هنر، پوپولیسم در جز‌ءجزء هنر حال حاضر رخنه کرده است.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی مقاله‌ی دیگری از جولیان استالابراس اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

دنیای هنر به واقع در حال تجربه‌ی دوران بسيار غريبی است. بسياری از تاريخ‌دانان، منتقدان و نظريه‌پردازان هنر به تأکيد بيان می‌کنند که پيش‌بينی چشم‌اندازی ورای عصر کنونیِ نئوليبرال و فرهنگ سطحی‌بينِ پيش‌پاافتاده و شيفته‌ی ستاره‌ی آن تقريباً غيرممکن است. در عين حال، بخش بزرگی از هنر نگاه خود را بر گستره‌ی جهانی‌شده‌ی استثمار، تاريخ‌های عميق و خاطره‌های سرکوب، شيوع نابرابری جنسيتی، مسائل ژئوپولتيک، و «جنگ با تروريستم» متمرکز می‌کنند. اگر بخواهيم تقسيم‌بندی سردستی از هنر امروزی ارائه دهيم. می‌توان از دو شاخه‌ي عمده نام برد. هنری که بر تلاقی مسائل مستند و سياسی متمرکز است. و در مقابل، اشيای هنری پرجلوه و گران‌قيمتی که به قصد آويخته شدن بر ديوار موزه‌ها و عمارت‌های ميلياردرها توليد شده‌اند...