شماره 40

جان برگر؛ تصویر اصیل (1979 – 1980) / ابوالفضل توکلی‌شاندیز

مقاله‌ی «تصویر اصیل» به نمایشگاه عکاسی مشترک جان برگر و ژان مور پرداخته است.  ابوالفضل توکلی شاندیز این مقاله را به فارسی برگردانده است. این نمایشگاه عکس مجموعه‌ای بود از درون‌مایه‌های متعدد که بخشی از پروژه‌ای به شمار می‌رفت. و به مدت چندین سال توجه جان برگر و ژان مور را به خود معطوف کرده بود.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

وقتی نمایشگاه عکس مشترک جان برگر و ژان مور عکاس با عنوان دو پرتره و یک داستان در کالج گلداسمیت لندن در دسامبر سال 1978 در حال برگزاری بود، پل ویلیس مصاحبه‌ای با آنها ترتیب داد. مدتی بعد، این عکس‌ها و نوشته‌ها در تمام طول ماه می و ژوئن سال 1979 در مؤسسه هنرهای معاصر به نمایش درآمد و برنامه تلویزیونی زمین خوک به کارگردانی مایکل دیب به آن پرداخت، و از برگر و تئودور شانین دعوت به عمل آورد. این برنامه در 21 ژوئن سال 1979 از شبکه بی بی سی دو پخش شد.

به طور خلاصه این نمایشگاه تلاقی کوششی است برای دگرگون کردن شیوه‌هایی که ما با استفاده از آن‌ها به خلق، استفاده و معنا بخشیدن به «تصویر متن» می‌پردازیم. و فهم دوباره‌ی تصاویر مربوط به ماهیت پیشرفت انسان در ذیل مناسباتی اجتماعی که با مناسبات کنونی متفاوت هستند، سوسیالیسم...