>> شماره 62

تحلیلی پیرامون استفاده از فناوری واقعیت مجازی در طراحی گرافیک / هاو_ون / صفا قاسمی

تحلیلی پیرامون استفاده از فناوری واقعیت مجازی در طراحی گرافیک / هاو_ون / صفا قاسمی

این مقاله به کاربرد فناوری واقعیت مجازی در طراحی گرافیک می‌پردازد.

با معرفی فناوری واقعیت مجازی نه تنها معانی طراحی گرافیک تغییر می‌کند، بلکه اندیشه طراحی گرافیک نیز دگرگون می‌شود.

اگرچه مدت زیادی از کاربرد فناوری واقعیت مجازی در جامعه نگذشته است و هنوز نواقصی دارد، اما می‌توان آن را به عنوان مدلی بنیادین برای تعامل کامپیوترـ انسان در آینده تلقی کرد.

استفاده از فناوری واقعیت مجازی، فرآیند دیجیتالی طراحی گرافیک را ارتقا بخشیده است.

برنامه‌های واقعیت مجازی چه در کاربرد و چه در اطلاعات ذخیره‌شده در مدل‌های کامپیوتری در رابطه با واقعیت مشابه عمل می‌کنند. این شباهت باعث می‌شود که این فناوری در آینده، نقش غالب را در طراحی گرافیک به خود اختصاص دهد.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

بخشی از مقاله:

سيستم واقعيت مجازي از ديد کاربرـ محور شامل سه بخش اساسي است: تصوير مجازي، آواتار مجازي، شبکه واسط تعاملي انسان ـ کامپيوتر که شبيه‌سازي سيستم از دنياي واقعي و تصوير مجازي از مهم‌ترين آن‌ها است.

در اين راستا توليد و ارائه‌ي تصوير مجازي اهميت ويژه‌اي دارد و هسته‌ي اصلي اين فناوري را تشکيل مي‌دهد که خود شامل ساخت فضاهاي سه‌بُعدي بر اساس اطلاعات و نيازهاي فضاي مورد نظر است.

واقعيت مجازي ـ که به سرزمين رؤياها نيز معروف است ـ  در فضايي سه‌بُعدي براي کاربرانش امکان شبيه‌سازي حس‌هايي چون بينايي، شنوايي و لامسه را به صورت همه‌جانبه و به‌هنگام فراهم آورده و هيچ مرزي براي مشاهده چيزها در سه بُعد وجود ندارد. برنامه کاربردي واقعيت مجازي در زمينه‌ي  هواـ فضا در ارتش آمريکا بر آموزش خلبان‌ها متمرکز است.

خلبان‌ها در مقابله با محيط گرافيکي شبيه‌سازي شده با واقعيت، انواع مختلف تجهيزات پرواز را روي صفحه امتحان مي‌کنند.

اين تصاوير مجازي مي‌توانند حس موقعيت و زمان واقعي را در مورد پديده‌هاي بيرون پنجره اتاقک خلبان نظير فرودگاه، باند فرودگاه، ساختمان‌ها، رودخانه‌ها، ابرها و غيره ايجاد کنند...