شماره 26

پیام‌های میانجی: بازتولید فرهنگی به واسطه‌ی تبلیغات

مقاله‌ی «پیام‌های میانجی: بازتولید فرهنگی به واسطه‌ی تبلیغات» نوشته‌ی سوال دلگراوغلویاوز است. علی اتحاد آن را به فارسی برگردانده است.

وقتی آگهی در جامعه منتشر شد و به وسیله‌ی بینندگان مصرف خود تبدیل به بازنمایی الگوهای فرهنگی می‌شود که به طور گسترده‌تری در بازتولید واقعیت فرهنگی و اجتماعی مشارکت می‌کند. تبلیغات در مقام شکلی ساختاری قادر به پیوسته و دگرگون ساختن فرهنگ جامعه‌اند. چرا که در شکل‌دهی به رفتار، ادراک و کنش‌های متقابل انسان‌ها یاری می‌رسانند. و نیز با ساخت و به کار بستن معناها و ارزش‌ها، واقعیت اجتماعی-فرهنگی را ابقا و دگرگون می‌سازد.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای مطالعه مقالات بیشتر پیرامون گرافیک تبلیغاتی اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

عقاید مختلفی درباره‌ی شمار تبلیغاتی که مردم در طول زندگی روزانه با آن مواجه می‌شوند وجود دارد. هنگامی که مجله‌ی «اکونومیست» در سال 1990 برآورد نمود که هر شهروند امریکایی به طور میانگین در هر روز در معرض سه هزار پیام تبلیغاتی - از هر نوع رسانه‌ای- قرار می‌گیرد؛ تحقیقات محافظه کارانه‌تر نشان می‌دادند این عدد چیزی بین 150 تا 300 بود. 

در هر یک از این دو آمار رقابتی برای جلب‌توجه گردانندگان صنعت تبلیغات، در جهت تلاش برای خلق پیام‌هایی که از میان انبوه درهم و برهم پیام‌ها بگذرند، وجود دارد؛ پیام‌هایی که در قیاس با دیگر پیام‌ها قابل دیدن و توجه باشند. به هر حال این چالش دو بخش دارد: نخست آنکه مصرف‌کنندگان به آگهی‌های تبلیغاتی نیاز دارند. و در عین‌حال باید مناسبات صحیح برای ترغیب و تهییج آنان به خرید را دریافت...