شماره 26

نگاهی به سیسم کنترل تبلیغات شهری / محمدرضا بقاپور

مقاله‌ی «نگاهی به سیستم کنترل تبلیغات شهری» نوشته‌ی محمدرضا بقاپور است.

تابلوها و آگهی‌های تبلیغاتی و اطلاع رسانی همگی در مكانی كه نصب شده‌اند اثر می‌گذارند. سیستم كنترل تبلیغات كمك می‌كند تا این اثر گذاری به نحو مطلوب و دلپذیری صورت گیرد. و ناهنجاری‌های ناشی از آن به حداقل برسد.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای مطالعه مقالات بیشتر پیرامون فلسفه گرافیک دیزاین اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

 این سیستم كمك می‌كند تا هم افرادی كه به كار عرضه تبلیغات در اماكن عمومی ‌و فضای باز اشتغال دارند. و هم مسؤلینی كه وظیفه كنترل تبلیغات را بعهده گرفته‌اند، هر دو دربهبود ظاهر شهر و فضای آن نقش مفیدتری ایفا كنند. و مسائل بسیار مهمی ‌چون سلامت و ایمنی و آسایش جامعه در وضعیت بهتری قرار گیرد. باید همكاری دو جانبه‌ای میان مجریان تبلیغات شهری و مسؤلان برنامه ریز ایجاد شود تا در نتیجه تلفیق خواسته‌های هر دو، نصب آگهی به صورت پسندیده‌ای انجام گیرد. و تبلیغات با محیط پیرامون خود سازگاری بیشتری داشته باشد و از عرضه تبلیغات نا مناسب جلوگیری شود. 

برای بیشتر مردم، نمای ساختمان و فضای پیرامون آن اهمیت فراوان دارد. اما ممکن است به خاطر طراحی زشت و یا قراردادن آگهی‌ها و پوسترهای تبلیغاتی در جای نامناسب، یا انتخاب مواد و رنگ بی‌تناسب و نورپردازی ناهماهنگ، به فضای شهری و بناها لطمه بزند. برای روشن‌تر ساختن مفهوم این مقاله، چند مورد از مقررات اروپا برای کنترل و محدودسازی تبلیغات شهری که از دهه‌ی 1970 به این طرف به کار رفته است ارائه می‌گردد...