شماره 26

تاریخ تبلیغات ایران از زاویه‌ای دیگر / گفت‌وگو با محسن میرزایی

مقاله‌ی «تاریخ تبلیغات ایران از زاویه‌ای دیگر» نوشته‌ی مهدی سیفی است. این مقاله گفت‌وگویی با محسن میرزایی است.

این گفت‌وگو با هدف روشن‌تر شدن تاریخ مبهم تبلیغات تجاری ایران صورت گرفته است. در اینجا فقط به پاره‌ای از مسائل پرداخته‌شده و از خیلی‌ها سختی به میان نیامده. به زعم ما همین اندک هم می‌تواند برای مخاطب هوشمند فایده‌مند باشد. این واقعیت معاصر که «تاریخ قطعی» وجود ندارد، بلکه تاریخ‌های وجود دارند که هرکدام به فراخور تجربه و هدف، از وجهی به مسئله می‌پردازند، مخاطب را ترغیب می‌کند تا او نیز در جهت پیدا کردن حقایق فعال‌تر باشد. و هر مطلب را حتی اگر تنها نوشته و گفته است حرف اول و آخر نشمارد.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

بخشی از مقاله:

محسن میرزایی می‌گوید: «51 سال است که در خدمت مطبوعات هستم. علاقه‌ام همیشه به نویسندگی برای مطبوعات سیاسی و تحقیقات در زمینه‌ی تاریخ سیاسی بوده است. اما 50 سال از عمر کاری‌ام صرف تبلیغات تجاری شد و هنوز هم مشغول به کار تبلیغات هستم. بعد از اتمام تحصیلات در دانشسرای عالی، در سال 1335 وارد نخستین دوره‌ی روزنامه‌نگاری شدم و از سال 1337 تا به خال در حرفه‌ی تبلیغات هستم.

در آغاز کار به دلیل آنکه تحصیلات من در رشته‌ی ادبیات فارسی بود از copywriting شروع کردم که حالا ما اصطلاحا به آن می‌گویم نویسندگی تبلیغاتی. این رشته هنوز در ایران جایگاه مشخصی ندارد، آن زمان هم ناشناخته بود. مشاغلی را که در روزنامه‌ی اطلاعات داشتم به طور خلاصه ابتدا خبرنگاری بود و بعد معاونت سردبیری-سردبیری شب و در آخر هم رئیس دفتر و مدیر موسسه بودم. در واقع هم شغل اداری داشتم و هم تحریری، به هرحال همیشه ارتباط قلمی من با روزنامه بود.»