>> شماره 39

بزرگراه شهید صیاد شیرازی یا جاده‌ی شمال / مهدیه کُرد

بزرگراه شهید صیاد شیرازی یا جاده‌ی شمال به قلم مهدیه کُرد

«بزرگراه شهید صیاد شیرازی یا جادة شمال» به قلم مهدیه کُرد پروژه نقاشی‌های دیواری بزرگراه صیاد شیرازی از ایده‌پردازی تا اجرا می‌پردازد. پروژه‌های این‌چنینی را سازمان زییایی‌سازی شهرداری به عهده می‌گیرد. تیم اجرایی نقاشی‌های این بزرگراه با استناد به صحبت‌ مسئولین پروژه در تلاش است تا با توجه نیاز به مردم بیشتر طبیعت شمال را نمایش دهد. این نیازها از سوی شهرداری تعریف می‌شود و اغلب طرح‌های مورد پذیرش نقاشی‌هایی در سبک رئال هستند.

مهدیه کُرد نویسنده مقاله با تحلیل عملکرد شهرداری، عدم توجه به ابعاد زیبایی‌شناسی و طراحی شهری را در این پروژه‌ نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد مجموعه نقاشی‌هایی از نمای خانه‌های روستایی، پنجره‌های باز شده از میان دیوارهای کاهگلی، قالی‌های شسته، مناظز سرسبز و جوی و آبشار که با شیوه رئال و رنگ‌هایی شاد اجرا می‌شوند درخور فهم بصری مخاطبان نیست و ارتباط معناداری با محیط اطراف اجرای این آثار ندارد.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای دیدن تمام مقالات مهدیه کُرد اینجا را کلیک کنید.

بخشی از متن مهدیه کُرد:

اواخر سال 1389 است. ساخت اتوبان شهید صیاد شیرازی مراحل انتهایی‌اش را طی می‌کند. قرار است نوروز 1390 دوازده کیلومتر از این اتوبان به بهره‌برداری برسد. مردم چند سالی است که مشکلات مراحل ساخت را تحمل کرده‌اند. بسیاری از خانه‌هایی که در مسیر اتوبان قرار داشته تملک و تخریب شده‌اند. اینک آنچه باقی مانده بزرگراهی لخت است با انبوهی از نماهای مخروبه و دیوارهای حایل. پروژه هم توسط سازمان عمران شهرداری اجرا می‌شود. در نتیجه، منطقه جهت بهره برداری به موقع تحت فشار است...