>> شماره 34

امر معنوی در هنر: نقاشی انتزاعی / گفت‌وگوی چارلز جنکز با موریس تاکمن

مقاله « امر معنوی در هنر/ نقاشی انتزاعی » گفت‌و‌گوی چارلز جنکز با موریس تاکمن که با ترجمه بتی آواکیان منتشر شده است. این مقاله مربوط می‌شود به چگونگی برگزاری نمایشگاه امر معنوی توسط تاکمن در سال 1984. ایده نمایشگاه این بود که هنر انتزاعی معنایی پنهان و مکنون در خود داشت. به‌‌خصوص در آغاز پیدایش خود در سال 1910 و این نمایشگاه به هدف مکشوف ساختن این ادعا، برپا شده بود. در خصوص مفاهیم و نام نمایشگاه با چالش‌های ترجمه واژه‌های علوم خفیه و عرفانی، روبرو می‌شویم. در این مطلب با اولین قدم‌های شکل‌گیری یک نمایشگاه از ایده تا عنوان، القاء مفاهیم و تولید و گردآوری آثار هنری و روند آن تا برگزاری نمایشگاه هم‌قدم می‌شویم. تاکمن به همراه باربارا رز در پی گفتمانی بر نقد هنر روز به این دیدگاه رسیدند که نمایشگاهی با موضوع هنر انتزاعی، ترتیب دهند.

گفت‌و‌گوی چارلز جنکز با موریس تاکمن پیرامون نمایشگاهی با عنوان «امر معنوی در هنر: نقاشی انتزاعی» است. چارلز جنکز نظریه‌پرداز فرهنگی و مورخ هنر آمریکایی است که در سه دهه اخیر حضوری مؤثر در عرصه نظریه‌پردازی و نقد فرهنگی معاصر داشته‌است. موریس تاکمن گفتگو را در موزه‌ی گوگنهایم برگزار کرد. هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی هنرمندان نقاشی انتزاعی و بیشتر از آن شناخت مفهوم این هنر بود. هنرمندانی چون کاندینسکی، موندریان و یا هنرمندانی کمتر شناخته ‌شده مانند هیلما آف کلینت. از خلال دیدن آثار این هنرمندان و دلایل برگزاری این نمایشگاه ارتباط آن‌ها را با علوم خفیه، اندیشه‌های عرفانی و تئوسوفی که بر روند شکل‌گیری آثارشان بسیار تأثیرگذار بود، خواهیم دید.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. 

برای مطالعه‌ی مقالات بیشتر پیرامون نقاشی انتزاعی اینجا را کلیک کنید.

بخشی از مقاله:

شنیده بودیم اولین عنوانی که برای نمایشگاه انتخاب کرده بودید«جادو، عرفان و نقاشی انتزاعی» بود. همین طور شنیده ام که تصمیم داشتید آن را «امور نامرئی در هنر» بنامید. -بله، سه عنوان در نظر داشتیم. عنوان اول «هنر مدرن و عرفان» بود. مربوط به زمانی می‌شد که قرار بود نمایشگاه طیق وسیعی شاممل آثار بازنمایانه و شاید حتی کوبیسم و فوویسم به نمایش بگذارد.