شماره 8

امت گاوین؛ ما نگهبان این سیاره‌ایم / مارتا شاهرودی / احمدرضا تقاء

 امت گاوین در 22 دسامبر 1941 در دنویل ورجینیا به دنیا آمد. به قول خودش یک سال بعد و یک مایل آن طرف‌تر همسرش ادیت متولد شد. پدرش که هم‌نام خودش بود کشیش کلیسای متدیست فرویوبود که خانواده ادیت هم در آن حضور پیدا می‌کردند. مادرش که نام دوشیزگی‌اش لیندن گریس پارکر بود نوازنده ارگ کلیسا بود. امت و ادیت تا پیش از سال 1961 که امت برای تحصیل در رشته عکاسی وارد موسسه حرفه‌ای ریچموند شد همدیگر را ندیده بودند. همین اندک جزییات مربوط به زندگی امت گاوین از زندگی‌ای توأم با خوشبختی و ثبات حکایت دارد. از همه ظواهر پیداست که گاوین هیچگاه در زندگی خود از راه راست منحرف نشده. خودش با توجه به تربیت مذهبی‌اش این مسأله را ناشی از لطف و عنایت پروردگار می‌داند نه خواست و اراده خودش.

معلم و دوست قدیمی گاوین، فردریک سامر عکاس، درباره‌اش می‌گوید «او پدیده‌ای است استثنایی که به هیچ وجه خصلت‌های یک آمریکایی در او دیده نمی‌شود. مسالمت‌جو، در پیوند با گذشته‌اش، کاملاً معتقد به آرمان‌هایش و برخوردار از ثبات احساسی. او بیش از اکثر افراد از قلب و ذهن و روح خود در خانواده و کار و اکنون دنیایش خلاقانه مایه می‌گذارد. این با تمام وجود مایه گذاشتن نقطه قوت اوست. نقطه قوتی که به ملایم‌ترین شکل ممکن ابراز می‌شود. منتها با هسته سختی از قطعیت تا مبادا آن نقطه قوت به نقطه ضعف بدل شود».

***

از امت گاوین که درباره خانواده‌اش می‌پرسند اول از همه از مادرش می‌گوید که دختر یک کشیش کویکر اهل غرب آمریکا بوده است. چون کشیش‌‌های کویکر حقوقی دریافت نمی‌کردند خانواده پارکر از اوکلاهما به کالیفرنیا و سپس کانزاس نقل مکان می‌کنند. آنها با نجاری و کشاورزی گذران زندگی می‌کنند. اعضای خانواده پارکر روابط بسیار صمیمانه‌ای با یکدیگر داشتند و این صمیمیت و ایمان مذهبی عمیقشان اثری ماندگار بر گاوین گذاشت:

«من هیچ وقت چنین عشق و محبتی را در خانواده‌های دیگر ندیده بودم. مادرم وقتی به کالج فرندز بایبل در هاویلند کانزاس رفت خانواده‌اش مزرعه‌شان را فروختند و همراهش رفتند. بعد هم که در کالج ازبری کنتاکی اسم نوشت باز آمدند جایی همان نزدیکی‌ها ساکن شدند. او چون که پیانو می‌خواند مجبور بود شش ساعت در روز تمرین کند. مادربزرگم همان‌طور که مادرم مشغول تمرین بود کتاب‌های درسی‌اش را بلند بنلد می‌خواند تا او دیگر برای مطالعه موسیقی وقت اضافی صرف نکند».

گاوین گمان می‌کند نام پدرش را از نام رابرت امت، شهید ملی‌گرای ایرلندی، گرفته‌اند. او زاده مزرعه‌ای در باکینگم کانتی ویرجینیا و سومین فرزند خانواده‌ای ده فرزندی بود. عضو روشنفکر خانواده به حساب می‌آمد. پدرش، ایلیا، مردی مقتدر و پرتوقع بود و دوست داشت پسرش دکتر شود. ولی او عزمش را جزم کرده بود که کشیش شود. از همین رو آن دوره که کشیش شدن نیاز به مدرک نداشت دبیرستان و کالج و مدرسه علوم دینی را بدون کمک پدرش طی کرد. گاوین به خوبی از تضاد پدر و مادرش آگاه بود:

«پدر من مطابق خواست خداوند، البته به تعبیر خودش، زندگی می‌کرد. هرچند از اناجیل تفسیری روشنفکرانه داشت ولی احساس من این بود که بیشتر اوقات معنی اصلی آنها را با احکام ریز و جزیی قاطی می‌کند. ...» ...

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی بیشتر پیرامون امت گاوین اینجا کلیک کنید.