>> شماره 75

سبک و تکنیک در آثار الکس کلویل/ رِی کرونین/ خیزران اسماعیل‌زاده

در مقاله‌ی «سبک و تکنیک در آثار الکس کلویل» به قلم ری کرونین با وجوه تکنیکی آثار الکس کلویل در نحوه‌ی استفاده‌ی او از قلم‌مو، رنگ و سبک کاری او آشنا خواهیم شد. الکس کلویل خود دانش‌آموخته‌ی دانشگاه مونت‌آلیسون بود. او از استاد خود استنلی رویل بسیار آموخت. اما نقاشان و زمینه‌های بسیاری بر کار او تأثیرگذار بودند.

او خود می‌گوید: «من فهمیدم که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا برای مثال بتوانم تأثیرات دو روزی را که در موزه‌ی لوور گذراندم جذب کنم.» اما این مقاله نشان می‌دهد که چطور می‌توان تأثیر هنرمندان رنسانس را در رد قلم‌موهای او دید. ردی که از علاقه‌ی او به هنرمندان رنسانس آغاز شد. تا لومینیست‌ها و رئالیست‌هایی همچون ادوارد هاپر ادامه پیدا کرد. در این مقاله با بررسی نحوه‌ی طراحی و اتودهای او و همچنین با مقایسه‌ی اصل اثر و پیش‌طرح‌ها به چگونگی طراحی کلویل پرداخته شده است. طراحی‌هایی که گاه تعدادش به 21 عدد می‌رسید. کلویل را باید نقاشی دانست که توانسته بود در همه‌ی جنبه‌های نقاشی‌اش سبک شخصی خود را وارد کند. این مقاله علاوه بر طراحی‌های کلویل، نحوه‌ی استفاده‌‌ی او از رنگ، قلم‌گذاری‌هایش را مفصل بررسی خواهد کرد.

کلویل نقاشی دقیق بود، نقاشی که جز جز کارش را با دقت رصد می‌کرد. نه تنها در طراحی و رنگ به شیوه‌ای شخصی رسیده بود، بلکه با تحلیل نقاشی‌های اشاره شده در این مقاله، می‌ببینیم که الکس کلویل چگونه به نقاشی چنان تک و ملی برای کانادایی‌ها بدل شده است.

برای مطالعه‌ی مقالات بیشتر درباره‌ی الکس کلویل اینجا را کلیک کنید.

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.