>> شماره 5

سگ، ستاره، مرد / گفت‌وگو با استن براکیج

اگر در هفدهم نوامبر 2000 در حال جستجوی کانالهای تلویزیونی بوده‌اید، احتمالاً با یک سری تصاویر متوالی عجیب مواجه شده‌اید. تصاویری چون: سطح خورشید، داخل بدن، مردی از کوه بالا می‌رود تا درختی را قطع کند.این تصاویر یک فیلم تجربی باارزش ولی گمنام بوده است از استن براکیج. کارگردانی پرکار و فعال که به عنوان بخشی از برنامۀ یکماهۀ کانال سان دنس به عنوان گرامی‌داشت فیلمساز پخش شد.

به مدت نیم قرن، براکیج فیلمهایی ساخته که برخی از بیننده‌ها را دلسرد و بیزار کرده. برخی دیگر را حیرت زده و میخکوب. بقیه را تکان داده و متحیر رها ساخته. امروزه بدلیل هزینه‌های فزاینده او به ندرت به جای نقاشی و خراش مستقیم بر روی سلولوئید، از فیلم برای فیلمبرداری استفاده می‌کند. عجیب اینکه این موضوع در زمانی اتفاق می‌افتد که فیلمسازی برای آنان که با ویدیو و تکنولوژی دیجیتال کار می‌کنند ارزان تمام می‌شود. تناقض دیگر اینکه: اگرچه امروزه سالنهای معدودی کارهای براکیج و دیگر فیلمسازان تجربی را نمایش می‌دهند، فیلمهای آنها به طور فزاینده‌ای به طریق نوار ویدیو در دسترس است. اطلاعات مربوط به آنها نیز به سادگی بر روی شبکه بدست می‌آید و یک کانال کابلی تجاری در صدد پخش آن در ساعات پربیننده است.

گفت‌وگو با استن براکیج:

براکیج در بولدر زندگی می‌کند. در دانشگاه کلرادو تدریس می‌کند. این گفت‌وگو در اواخر نوامبر انجام شده است.

حرفه: سینماگر: تا همین اواخر، شما حتی اجازه نمی‌دادید که کارهایتان بر روی نوار ویدیو باشد. ولی حالا کارهایتان از طریق تلویزیون پخش می‌شود.

استن براکیج: هنوز هم چندان به ویدیو اهمیت نمی‌دهم. ولی با این حال این شانس را دارم که فیلمهایی برای تماشا در اختیار داشته باشم. بنابر این مانند فردی که در شهری پر از موزه زندگی می‌کند و می‌تواند همۀ نقاشی‌های اصل رنگ روغن و آب رنگ را ببیند، بد عادت شده‌ام. ویدیو به اندازه‌ای خوب و مناسب است که دیگر انصاف نیست تا کارهایم را از مردمی که هیچ راه دیگری برای دیدن آنها ندارند، دریغ دارم.

حرفه: سینماگر: فکر می‌کنید با وجودی که نوع فیلمسازی شما روز به روز سخت‌تر می‌شود و اشکال دیگر فیلمسازی، ساده‌تر، هنر به‌طور کلی رو به بهتر شدن است یا بدتر؟

استن براکیج: بر طبق تجربۀ شخصی من، اگر شما بتوانید ضعفها و ناتوانیهای بزرگ  خود را پشت سر بگذارید و علی‌رغم آنها به کار ادامه دهید، قدرت و توانایی عظیمی به وقوع خواهد پیوست. زمانی بود که فیلم ارزان بود و کمک هزینه‌ها به سادگی در دسترس. دربارۀ دهۀ 50 و 60 صحبت می‌کنم. در آن زمان می‌توانستید به کمک دور ریختن‌های مردم زندگی کنید. ...

برای دریافت مقاله روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید.

برای خواندن مقالات بیشتر پیرامون استن براکیج اینجا را کلیک کنید.