شماره 1

آندریاس گرسکی؛ دنیای بزرگ و گران / ترجمه: امیرحسین محمودی

آندریاس گرسکی و راه پیموده‌اش

شاید بتوان گفت که آندریاس گرسکی (عکاس آلمانی) عکاسی را 3 بار آموخت. وی در سال 1955 بدنیا آمد و در شهر دوسلدورف بزرگ شد. او که فرزند یک عکاس موفق تبلیغاتی بود، فنون این حرفه را قبل از به پایان رساندن دبیرستان فرا گرفت.

آندریاس گرسکی در اواخر دهه هفتاد، 2 سال را در شهر ایسن و در مدرسه‌ی "فولک وانگ" گذراند. جایی که اتو اشتاینرت آن را به عنوان آموزشگاهی پیشرو، برای عکاسان حرفه‌ای، به ویژه فتوژورنالیست‌ها، در آلمان غربی تأسیس کرده بود. آندریاس گرسکی در ایسن، با شاخه‌ی مستند در عکایس مواجه شد. هنری فهیم و پخته. با نگاهی عاری از زرق و برق که حالت و فرم جدی آن با جذابیت‌های مصنوعی هنر تجاری فاصله داشت.

گرسکی نهایتاً در اوایل دهه‌ی 80 به تحصیل در آکادمی ایالتی هنر در دوسلدورف مشغول شد. جایی که با کمک هنرمندانی چون جوزف بویز، سیگمار پولک و گرهارد ریشتر به بستری مناسب برای هنر آوانگارد بعد از جنگ آلمان تبدیل شده بود. گرسکی در آنجا با دنیای هنر آشنا شد و در سبک بسیار دقیق و ریزبین برند و هیلا بخر، که عکس‌هایشان هم زمان با جنبش‌های هنر کانسپچوال و هنر مینیمال به شهرت رسیده بودند، به مهارت رسید. در اواخر دهه‌ی 80، هنگامی که گرسکی و دیگر شاگردان بخر نگاه عموم را به خود جلب کردند، کار گرسکی به عنوان ادامه و گسترش دهنده‌ی کار هنری استادش شناخته شد.

اما تمام گستره تحصیلات او در کار اصلی و پخته‌اش نمود پیدا می‌کند. و به او اجازه می‌دهد از دانشی که در این سه دوره آموزش بدست آورده، استفاده کند.

عکس‌های آندریاس گرسکی بدون شک از نوترین و اصیل‌ترین دستاوردهای هنری دهه‌ی گذشته هستند. عکس‌هایی در قطع‌های بزرگ...

برای دریافت رایگان مقاله روی گزینه‌ی خرید در زیر تصویر کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی مقالات بیشتر پیرامون عکاس کلیک کنید: آندریاس گرسکی