مستند ادوارد برتینسکی لایه‌ی پنهان دردناکِ مناظر صنعتی را آشکار می‌کند. ادوارد برتینسکی عکاس، در جستجوی زیبایی نافذ در میان کومه‌هایی از تفاله‌های صنعتی و زباله‌های تولید شده بوسیله کارخانه‌هاست. صحنه‌ی فراموش‌نشنی مستند کارخانه‌ی آهن چین را نشان می‌دهد که در آن کارکنانش برای تولید سریع‌تر مورد آزار واقع می‌شوند. و یا صحنه‌هایی که کودکان در بالای توده‌های زباله‌ها بازی می‌کنند. این تقابل میان ثروت و فقر بیش از همه جا در شانگهای بارز است. شهری با برج‌های خیلی بلندی که روی زاغه‌ها بنا شده‌اند.

مستند “مناظر مصنوعی”
درباره‌ی عکس‌های ادوارد برتینسکی
ساخته‌ی جنیفر بِیکوال
سال ۲۰۰۶
مدت زمان یک‌ ساعت و نیم
ترجمه سیاوش آقازاده مسرور

دریافت و تماشای فیلم در سایت هاشور

برای دیدن بقیه‌ی مستندهای ترجمه شده، به صفحه‌ی «دیداری و شنیداری» بروید.

 

ادوارد برتینسکی درباره‌ی کارهای خود چنین شرح می‌دهد:

موضوع غالب کارم، طبیعتی است که صنعت متحول‌اش کرده. می‌خواهم تصور امروزی از اعصارِ شکوهمندِ انسانی را برهم زنم؛ از عصر سنگ گرفته تا عصر کانی‌ها، نفت، حمل‌ونقل، سیلیکون و غیره. برای این کار به دنبال موضوعاتی می‌گردم که جزئیات زیاد و مقیاس بزرگی دارند. و در عین حال معانی متعددی را می‌توان به آن‌ها نسبت داد. محوطه‌های بازیافت، پس‌ماند‌های معدنی، معادن سنگ و پالایشگاه‌ها، همگی مکان‌هایی هستند که خارج از تجربه‌ی عادیِ ما قرار می‌گیرند، ولی ما هر روز از محصولات‌ِ آن‌ها استفاده می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: مقاله‌ای درباره‌ی ادوارد برتینسکی و گفتگو با این هنرمند

این تصاویر قرار است استعاره‌هایی از معضلِ موجودیتِ مدرنِ ما باشند. آن‌ها به دنبال ایجاد گفت‌وگویی میان جاذبه و دافعه، اغوا و ترس‌اند. ما به دنبالِ امیال‌مان هستیم – به دنبال شانسی برای خوب زندگی کردن – ولی آگاهانه یا ناآگاهانه می‌دانیم که جهان در عذاب است تا ما کامیاب شویم. وابستگی‌مان به طبیعت برای تأمین مواد مصرفی و دلواپسی‌مان برای سلامتیِ سیاره‌مان، ما را در وضعیت متناقضِ تشویش‌برانگیزی قرار می‌دهد. برای من، این تصاویر در نقشِ آینه‌هایی که [تصویرِ] زمانه‌ی ما را انعکاس می‌دهند، عمل می‌کنند./ ادوارد برتینسکی