فیلم مستند «غبار موراندی»؛ درباره‌ی زندگی و آثار جورجو موراندی

Morandi in his studio, at his family home, in Bologna.
جورجو موراندی

ما در دورانی زندگی می‌کنیم که تمایل سوزان به نوآوری همه‌جا حکمفرماست. دورانی که در تلویزیون، مجلس، ادبیات، و هنر، “فریاد” رایج است. همه بسیار فریاد می‌زنند تا آنچه را که تصور می‌کنند جدید است با بلندترین صدا اعلام کنند. اما موراندی الگوی دیگری به ما نشان می‌دهد: او به ما می‌گوید که چطور می‌توان زمزمه کرد بدون آنکه هرگز خود را تکرار کرد، و این‌که چگونه توانایی ما برای درک جهان می‌تواند نامتناهی باشد بی‌آنکه ویرانگر شود. چگونه عشق ما به چیزها می‌تواند شدید باشد بی‌آنکه به خشونت بکشد، و چگونه آرزوهای ما برای آینده می‌تواند مداوم و زاینده باشد بی‌آن‌که زشت و مبتذل گردد./ اُمبرتو اِکو
.
مستندِ “غبار موراندی” ساخته‌ی ماریو کیمِل‌لو درباره‌ی همین زمزمه‌ی بی‌تکرار با جهان، درکِ نامتناهی غیرویرانگر، عشقِ شدیدِ بی‌خشونت و آرزوهای مداوم و زاینده‌ی باشکوه است: گشت‌وگذاری صمیمی در سه خانه و آتلیه‌ی نقاش و گفتگویی ساده و سرراست با همسایگان، آشنایان و کارشناسان کار او. 

 

 

برای دریافت فیلم و تماشای آن در سایت هاشور «اینجا» کلیک کنید.

برای دیدن بقیه‌ی مستندهای ترجمه شده، به صفحه‌ی «دیداری و شنیداری» بروید.

*در شماره‌ی ۲۰ مجله و در فصل «حرفه: نقاش» پرونده‌ای درباره‌ی جورجو موراندی تهیه و منتشر شده است. برای دانلود و مطالعه‌ی مقالات مرتبط، اینجا را کلیک کنید. 

همچنین در شماره‌ی ۴۸، مقاله‌ای با عنوان «موراندی و جست‌وجوی شیئیت» نوشته‌ی استیون کراول و با ترجمه‌‌ی پیمان امیدوار به چاپ رسیده است. برای دانلود و مطالعه‌ی مقاله اینجا را کلیک کنید. 

 

گزیده‌ای از آثار:

این نوشته را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ...
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

آخرین نوشته‌های وب‌نامه