یحییٰ دهقان‌پور یکی از پیشگامان عکاسی هنری در ایران است. دهقان‌پور فارغ‌التحصیل کارشناسی ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است. او همچنین در انستیتو هنر سان‌فرانسیسکو مدرک لیسانس عکاسی را دریافت کرد. دهقان‌پور شاگرد اساتیدی همچون جری برشارد، لیندا کانر، انسل آدامز، دویٔین مایکلز، آلن سکولا بوده است. تدریس بخش مهم زندگی هنری دهقان‌پور است؛ پس از پایان تحصیلات به ایران بازگشت و در دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه تهران به تدریس عکاسی پرداخت.

پیشنهاد مطالعه: «از بهار تا بهار» گفت‌وگو با یحیی دهقان‌پور

دهقان‌پور در فضای بسته‌ی آن زمان غنیمتی بزرگ به حساب می‌آمد و با تدریس آکادمیک مبتنی بر راه و شیوه‌ی عکاسان بزرگ جهان به تأثیرگذارترین مدرس عکاسی تبدیل شد و شاگردان زیادی را پرورش داد. دهقان‌پور موازی با تدریس جدی و بی‌انقطاعْ عکاسی تجربه‌گرا و بازیگوش بود، و نمایشگاه‌های زیادی را برپا کرده است. از جمله کارهای او می‌توان به کتاب عکس «آن روز او را در باغچه کاشتند»، عکس‌های مراسم خاکسپاری فروغ فرخزاد، کتاب عکس «کوهپایه‌ها»، و مجموعه‌ی «سیب سوم» اشاره کرد.

او معلم بسیاری از معلمان و مدرسان امروز عکاسی دانشگاه‌ها بوده است. بخش عمده‌ای از عکاسی خلاق این ۲۰ ساله تحت حمایت و هدایت و انگیزه‌دهی او حرکت کرده و پیش رفته. در طول سال‌ها، دهقانپور و کلاس‌های نقد عکس و اسلایدهایش، واسطۀ فیض میان عکاسی روز دنیا و هنرجویان مشتاق بوده است. او همچنان از پیگیرترین مشتاقان عالم عکاسی است. کمتر اتفاقی است که در عکاسی روز دنیا رخ بدهد و او از آن بی‌اطلاع باشد. کمتر هنرمند نوظهور و مطرحی است که او آثارش را ندیده باشد و در معرفی‌اش نکوشیده باشد.

این مستند تهیه‌شده در مدرسه‌ی عکاسی و سینمایی «رای‌نو» کاری از ژوبین عبدیانی و مرتضی مؤمنی‌ست که برای اختتامیه‌ی ششمین سالانه عکس دانشجویان عکاسی دانشگاه تهران تهیه شده است.

پیشنهاد مطالعه: مجموعه مقالات یحیی دهقان‌پور در حرفه: هنرمند