«تصحیح و شرح یکایک ابیات شاهنامه فردوسی»: کتابی که باید در خانه‌ی هر ایرانی باشد.

اغلب علاقمندان به قصه‌های شاهنامه، به دلیل دشواری‌های زبان آن، به مطالعه‌ی خلاصه‌های ماجراهای شاهنامه به نثر اکتفا می‌کنند. اما خواندن ماجراهای شگفت‌انگیز و جذاب شاهنامه از روی نثرهای ساده‌شده مثل قانع شدن به شنیدن خلاصه‌ی داستان یک فیلم درخشان است. کتاب “تصحیح و شرح یکایک ابیات شاهنامه فردوسی” با شرح تک‌تک ابیات برای اولین بار خواندن قصه‌ها را از روی خود ابیات، حتی برای نوجوانان هم میسر می‌کند.
علاوه بر این شاهنامه‌ تنها ابداع فردوسی نیست، مجموعه‌ای از قصه‌های بسیار کهن از تاریخ ایران است که لایه‌لایه در دوران‌های متمادی بر روی هم نشسته‌اند. کتاب حاضر، ارجاعات ابیات فردوسی به آیین‌ها و رسوم و اساطیر کهن را برای خواننده‌اش باز می‌کند، دست او را می‌گیرد و لابه‌لای داستان‌های همزمان و ناهمزمان شاهنامه می‌برد و ارتباطات آن با سراسر تاریخ ایران را روشن می‌کند.
این‌ها تنها بخشی از مزایای این کتاب است. این کتاب تصحیح تازه و معتبری از ابیات شاهنامه بر اساس نسخه‌های تازه‌یافته شده است و تفاوت‌های آشکار و ظریف زیادی با تصحیح‌های موجود دارد.
کتاب حاضر اثری است همزمان برای علاقمندان و متخصصان ادبیات. یک‌به‌یک کلمات دشوار را معنی و ریشه‌شناسی می‌کند و تمام تفاو‌ت‌ها با تصحیح‌های دیگر را ثبت کرده است.
در انتهای هر جلد ترجمه‌ی عربی و انگلیسی شاهنامه آمده است. تالیف و انتشار این کتاب همچنان ادامه‌ دارد و ۵ جلد منتشرشده حاصل سال‌ها تلاش مولف و بخشی از کل شاهنامه است.

*برای تهیه‌ی کتاب «تصحیح و شرح یکایک ابیات شاهنامه فردوسی» اینجا را کلیک کنید.